Angol-francia államuniót terveztek 1956-ban
2007. január 16. 18:00
A francia kormányzat sajátos ajánlatot adott a briteknek: szerintük ugyanis az angol királynő fennhatósága alatt sor kerülhetett volna a két ország uniójára.
Korábban
Kétségbeesett helyzettől a nagyhatalmi státuszig
Az adás megdöbbentette a két ország történészeit, akik abban mind egyetértettek, hogy egy hasonló ötlet csak igazán kétségbeejtő helyzetben születhetett. Kevin Ruane angol történész szerint ez így is volt, mivel 1956-ra a franciák kilátástalan helyzetbe kerültek: az algériai lázadások belpolitikai csatározásokhoz vezettek, a szuezi helyzet pedig addig nem tapasztalt nyomás alá helyezte az országot. A kormányzat kétségbeesetten próbálta védeni függetlenségét mind a Szovjetunióval, mind pedig az Egyesült Államokkal szemben, így adódott a régi partner, Anglia bevonása.
A legtöbb történész szerint az esetben igazán az a bizarr, hogy a szocialista Mollet vetett fel egy ilyen ötletet. A francia forradalom eszméit valló országban és pártban kérdés, hogy lett-e volna bármilyen realitása egy monarchiához történő csatlakozásnak. Francois Laffon, a Sorbonne történésze, és Mollet életrajzírója szerint az egykori miniszterelnök memoárja semmilyen jelét nem mutatja az ajánlatnak, és szerinte ez csupán a szuezi politikai taktikázás egyik - eddig ismeretlen - fejezete volt, amellyel a britekre próbáltak nyomást gyakorolni.
Az angol-francia unió ötlete nem újdonság: az angol uralkodók egész a 19. századig viselték a Franciaország királya/királynője címet. Ilyen ajánlattal állt elő 1940 júniusában Winston Churchill is, amikor az utolsó pillanatig megpróbálta a szövetségesek oldalán tartani a franciákat. Ő azonban nem járt sikerrel. A háború után Ernest Bevin angol külügyminiszter tervezte a Nyugati Unió, azaz egy franciák és angolok vezette európai és afrikai blokk létrehozását. |
Persze van, aki szerint az angolok jól jártak volna egy ilyen unióval, hiszen 1965-ben Charles De Gaulle minden bizonnyal jobb elnökük lett volna, mint Harold Wilson. Jose-Alain Fralon, a "Segítség! Támadnak az angolok!" című könyv szerzője szerint ez soha nem következhetett volna be, mivel még ma is "a britek a leghalálosabb ellenségeink".
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
nyár
Múlt-kor magazin 2022
- Lacikonyhák és társaik
- A gumigyártás és árnyoldalai
- A spanyol polgárháború külföldi önkéntesei
- A szabin nők közbelépése
- Hét híres fal
- Fugger Mária, a Pálffy család nagyasszonya
- Lajos Ágost és Marie Antoinette egybekelése
- A zalaújvári Festetics-kastély
- Horthy István és Edelsheim Gyulai Ilona esküvője
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila 19:05
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 17:44
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra 14:20
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla 09:50
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére 09:05
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött tegnap
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco tegnap
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein tegnap