Bűnronda uralkodóktól a szerelmes Hitlerig – ezek voltak a hét legizgalmasabb cikkei
2020. március 28. 11:42
Ha lemaradtak volna az elmúlt hét legérdekesebb írásairól, most bepótolhatják. A Múlt-kor elhozta Önöknek a hét legkevésbé előnyös fizimiskával, ám annál nagyobb hatalommal rendelkező uralkodót, a mélyére ástunk a furcsa módon kora egyik férfibálványának számító Hitler szerelmi kapcsolatainak, valamint végigvettük az orvostudomány halál felett aratott nagy győzelmeit.
Hét különösen ronda uralkodó a történelemből
Hihetetlenül húsos ajkakkal áldotta meg az ég I. Lipót német-római császárt és magyar királyt, aki emellett alacsony termetű volt, groteszk és mai szemmel nézve egy mesefigurához hasonlítható, akit a házi festője sem kímélt, mivel hiteles arcképet készített róla az utókor számára. Távoli rokona, IV. Fülöp spanyol király sem volt egy szépségideál, ennek ellenére számos „szerelmi” hódítással büszkélkedhet.
Hasonlóan nem a külsejéért szerették XI. Lajos francia uralkodót, akinek alacsony termetéhez képest nagyméretű feje, tekintélyes orra volt, s mélyen ülő szemei komikus, ugyanakkor ijesztő látványt nyújtottak. További négy társuk is hasonló testi adottságokkal bírt, így joggal mondhatjuk ki: hiába született valaki egy hatalmas birodalom örököseként, ez még korántsem jelentette azt, hogy a kinézet terén is szerencsés lett volna. A ronda uralkodókért kattintson ide.
A Führer és a nők
A Führer kínosan ügyelt arra, hogy a német nép mindvégig a hazájáért elkötelezett, nemzetének boldogságáért önmagát is feláldozó államférfit lássa benne. Többször hangoztatta, hogy csak Németországgal jegyezte el magát, kapcsolatait ezért mindig igyekezett titokban tartani.
Bár német lányok százezrei epekedtek a Führerért, és sok mindent odaadtak volna, ha akár csak egy éjszakát vele tölthettek volna, csak nagyon keveseket engedett közel magához. Ha mégis szerelmi viszonyt kezdett egy lánnyal, szinte azonnal nyilvánvalóvá tette a számára: életében csak sokadrangú szerepet tölthet be. Kalandjai nem egyszer tragikus véget értek. Hitler szerelmeiért látogasson el ide.
Tíz nagy győzelem a halál fölött
A mai válságos egészségügyi helyzetben szinte minden fórumon a negatív, ijesztő hírek részesülnek megkülönböztető figyelemben, így a Múlt-kor összeszedte, hogy az elmúlt két évszázadban hány nagy győzelmet arattunk a halál felett, azaz hány, korábban gyógyíthatatlannak hitt, valóban gyilkos betegséget győzött le az orvostudomány. Sokan a fekete himlőnek tulajdonítják, hogy Amerika őslakosai megtizedelődtek az elmúlt fél évezred során, ám a kór az öreg kontinens lakóit sem kímélte.
Az UNESCO 1975-ben végre bejelenthette, hogy a rettegett betegség világszerte megszűnt. Ekkorra sikerült legyőzni a tuberkulózist is, valamint visszaszorítani a gyermekbénulást. A világháború után már szinte alig szedett áldozatokat a torokgyík és a veszettség okozta halálesetek is visszaszorultak. Az orvostudomány tíz nagy győzelméről itt olvashatnak.
A háború tíz fenegyereke
A háborús helyzet sokkja, szomorúsága vagy éppen izgalma sokakat önt el adrenalinnal és emberfeletti önbizalommal. Összegyűjtött fenegyerekeink közül volt, aki saját elhatározásából fogattatta el magát, hogy bekerüljön Auschwitzba, majd meg is szökjön onnét, más íjjal és karddal indult a normandiai partraszállásra, megint más 1974-ig „tolta ki” a saját világháborúját, de akadt egy szovjet asszony is, aki megözvegyülését követően minden pénzét egy T-34-esre költötte, hogy azzal vágjon vissza a németeknek. A háború 10 fenegyerekéért kattintson ide.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 10% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


1. A középkori város és a céhes ipar
I. Gazdaság, gazdaságpolitika, anyagi kultúra, pénzügyi és gazdasági ismeretek
- A felnőttek több mint tizede szenvedhetett rákos megbetegedésben a középkori Angliában
- Valóban annyira mocskosak voltak a középkori emberek?
- Miért hordtak röhejesen hosszú orrú cipőket a középkorban?
- A légszennyezés már a középkorban is fenyegette az emberek egészségét
- A római maradványoktól a sártengerekig – milyen volt a középkor útjain közlekedni?
- Valóban nem ittak vizet a középkorban?
- Az EU középkori elődje: a Hanza-szövetség
- Többet dolgozunk, mint a középkori jobbágyok
- Hogyan lett a középkor a sajtkészítés virágkora?
- Rejtélyes ősi nyelvet őrző agyagtáblákat fejtettek meg a kutatók 09:05
- Sem a fasizmusnak, sem a kommunizmusnak nem hajolt meg Jávor Pál tegnap
- Mindössze 27 évet élt Szentendre elfeledett mártírja, Kucsera Ferenc tegnap
- Fény derült az angol partoknál talált „rejtélyes roncs” eredetére tegnap
- A világtörténelem egyik legnagyobb titka rejtőzik a Szent Grálban tegnap
- Luxusmárka adományából vásárolt impresszionista festményt Franciaország tegnap
- Bár több hiba is fellépett, végül túlélte utazását az első főemlős a világűrben tegnap
- Generációkat varázsolt el Róbert Gida édesapja, A. A. Milne tegnap