Az utolsó szamuráj csak a világháború után harminc évvel tette le a fegyvert
2025. január 2. 09:49 Múlt-kor
A második világháborút legtovább folytató japán katona, közel három évtizedig rejtőzködött a Fülöp-szigeteki dzsungelben, mert nem hitte el, hogy a háború véget ért. Sem családja üzenetei, sem a béke hírei nem vették rá a megadásra. Csak 1974-ben, egykori felettesének személyes parancsára hagyta abba a harcot.
Hiroo (jobbra) öccsével fiatal katonaként
Korábban
Ki ne emlékezne még a Bud Spencer és Terence Hill főszereplésével bemutatott Kincs, ami nincs című filmre? És arra, hogy a szigeten, ahová kerültek, élt egy öreg japán katona, aki azt hitte, hogy még mindig tart a világháború? Az ő alakját bizony a valóság ihlette, ugyanis Onoda Hiroo 29 évig harcolt még Japán világháborús kapitulációja után.
Kiképzése során gerillahadviselést, propagandát, filozófiát, történelmet és harcművészeteket is tanult. 1944-ben – immár hadnagyként – a Fülöp-szigetekhez tartozó Lubang szigetére vezényelték egy különleges egységgel. A parancsa világos volt: meg kellett akadályozni a szövetséges erők előrenyomulását bármi áron. Ehhez az is hozzátartozott, hogy csak akkor fejezhetik be a harcot, ha az elöljárójuk személyesen elmegy hozzájuk és azt parancsolja.
Arról, hogy az Egyesült Államok két atomtámadását követően Japán is letette a fegyvert, Onoda mit sem tudott. Ugyan szórtak szét a szigeten erről röplapokat, de ő ezt ellenséges dezinformálásnak gondolta. Így 1945 augusztusának második felében a három főből álló csapatával a sziget belsejébe ment, hogy gerillaakciókkal zavarja az „ellenséget.”
Onada Hiroo (jobbra) a megadás jeleként átadja kardját Ferdinand Marcosnak, a Fülöp-szigetek elnökének.
A csapat létezésére négy évvel később derült fény, amikor az egység egyik tagja megszökött és feladta magát a járőröző filippínó rendőröknek. Nem sokkal ezután az egység családtagjaitól származó üzeneteket dobtak le repülőgépekből szerte a dzsungelben, de ez sem győzte meg a karakán tisztet.
Az erdőben található gyümölcsöket ették, illetve állatokat raboltak a lakosságtól. Ennek hatására természetesen a rendőri járőrözés is megerősödött és először 1954-ben Shoicsi Simadát, majd 1972-ben Kinsicsi Kozukát egy rendőrséggel folytatott tűzharcban lelőtték. Így az utolsó két évet Onoda már egyedül töltötte.
A hadnagyot ekkor már hazájában halottnak nyilvánították, ám egy Szuzuki Norio nevű fiatalember élete céljának tekintette, hogy megtalálja a közel három évtizede eltűnt katonát. Ez csodával határos módon sikerült is neki. Onoda meglepően nyitott volt, sokat beszélgettek, azonban Szuzuki unszolására sem volt hajlandó befejezni a harcot, továbbra is felettese személyes parancsára várt.
Ez a tiszt nem volt más, mint Tanigucsi Josimi őrnagy, aki szerencsére túlélte a háborút és könyvárusként dolgozott. Az őrnagy repülőre szállt és felkereste egykori beosztottját. Ezután felszólította a megadásra és a hazaindulásra.
Onoda amerika látogatása során a Los Angeles-i városházán (Wikipédia / Christine Maple, Los Angeles Times / CC BY 4.0)
Onoda és egysége megközelítően 30 embert ölt meg akcióik során, így Japán amnesztiát kért neki, amit meg is kapott. Hazatérésekor hősként ünnepelték a katonát, aki a parancsot mindenáron teljesíteni akarta.
Mindezek ellenére Onoda már nem találta helyét „az új Japánban”, ugyanis túl nyugatiasnak érezte azt, így Brazíliába költözött, ahol gazdálkodó lett. 1984-ben azonban visszatért szülőhazájába, ahol gyerekeknek oktatótáborokat is szervezett. 1996-ban a Fülöp-szigetekre is visszatért, ahol virágot helyezett arra a helyre, ahol Kozukát lelőtték. Ezen felül 10 ezer dollárral járult hozzá a helyi gyerekek megsegítéséhez.
Onoda 2010-ben így nyilatkozott a kapott parancsáról: „Tiszt lettem és parancsot kaptam. Szégyent éreztem volna, ha nem próbálom meg teljesíteni.” A második világháborút legtovább folytató japán katona 2014. január 16-án, 91 éves korában hunyt el.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
sport
- Több mint 100 éves múltra tekint vissza a komáromi labdarúgás
- Munkahelyeken is buzdítottak a rendszeres testedzésre
- Valódi mester volt Baróti Lajos, a magyar válogatott rekorder szövetségi kapitánya
- Betegen állt ki utolsó meccsére a bokszlegenda, Muhammad Ali
- 10 tény a kerékpározás történetéből
- A Városliget jegén könnyedén szerelemre lobbanhattak a pesti fiatalok
- Medencében vettek revansot a magyar vizilabdázók a forradalom leveréséért
- Az egyenjogúságtól tartva 1921-ben betiltották a női focit
- Sport és diplomácia: Fülöp herceg látogatása Magyarországon
- Vígjátékba illő módon lopták el a Végzet kövét 20:19
- Nem is Dom Pérignon találta fel a pezsgőt? - 10 érdekesség a habzó italról 19:09
- Az űr meghódítására hívta fel az emberiség figyelmét Stephen Hawking 17:05
- A belháborúk mellett a változó klíma is okozta Tikal hanyatlását 14:20
- Évezredek művészeti öröksége találkozik a legmodernebb ipari technológiákkal a Vásárhelyi Kerámia Szimpóziumon 13:20
- Életének utolsó éveit házi őrizetben töltötte a zseniális Galileo Galilei 09:50
- Napjainkig heves vitákat gerjeszt Marco Polo keleti utazása 09:05
- A dzsungel mélyére menekült Kambodzsa véreskezű diktátora tegnap