Az első fáraósír felfedezés Tutanhamon óta - megtalálták II. Thotmesz elveszett nyughelyét
2025. február 21. 15:35 Múlt-kor
Luxor sivatagos vidékein, a keskeny alagút végén megbújva bukkant rá a brit–egyiptomi kutatócsapat II. Thotmesz fáraó elveszett sírjára. Ez az első királyi sírlelet Tutanhamon 1922-es világhírű felfedezése óta. A pillanat, amikor a kutatók beléptek a sírkamrába, szinte időutazásnak tűnt. A mennyezeten mélykék festés, rajta aranyló csillagok ragyogtak – egyértelmű jele annak, hogy király nyughelyére leltek. „Csak álltam ott, és könnyekben törtem ki” – vallotta be Dr. Piers Litherland, a projekt vezetője, akinek 12 éves munkája ezzel a lelettel ért csúcsra.

Tutanhamon harci kocsin (Illusztráció)
Korábban
Több mint egy évszázaddal Tutanhamon sírjának világhírű felfedezése után brit–egyiptomi kutatócsoport újabb szenzációs leletre bukkant. Megtalálták II. Thutmose fáraó sírját, a 18. dinasztia utolsó feltáratlan királyi nyughelyét. A Luxor közelében, a thébai nekropolisz nyugati völgyeiben felfedezett sír meglepetést okozott a régészeknek, mivel korábban úgy gondolták, hogy a dinasztia fáraóinak sírkamrái a Királyok Völgyéhez közelebb, több mint két kilométerrel odébb találhatóak.
Ez bizony királysír
A kutatócsoport eredetileg olyan területen dolgozott, amelyet a királyi család nőtagjainak temetkezési helyeivel hoztak összefüggésbe. Azonban amikor beléptek a sírkamrába, egyértelmű jelek utaltak arra, hogy királysírra bukkantak. „A mennyezet egy része még épen megmaradt, kékre festett felület, rajta sárga csillagokkal. Ilyen díszítést csak királyok sírjaiban találunk” – mondta Dr. Piers Litherland, a feltárást vezető archeológus.
A BBC Newshour című műsorban Dr. Litherland a felfedezés pillanatát felejthetetlen élményként írta le. „Az érzelmek, amikor az ember ilyenbe botlik, szinte felfoghatatlanok. Amikor olyasmire talál, amire egyáltalán nem számít, az rendkívül megindító” – fogalmazott. A régész azt is elárulta, hogy amikor kijött a sírból, a felesége már várta. „Csak álltam ott, és könnyekben törtem ki” – emlékezett vissza meghatottan.

Hatsepszut királynő férje
A sír felfedezésével sikerült megoldani a rejtélyt, hol temették el a korai 18. dinasztia uralkodóit. II. Thutmose mumifikált maradványait már a 19. században megtalálták, ám eredeti temetkezési helyét eddig homály fedte. A fáraó – aki i. e. 1493 és 1479 között uralkodott – Tutanhamon őse volt, és leginkább arról ismert, hogy Hatsepszut királynő férjeként támogatta a később önállóan is uralkodó, legendás női fáraót.
A sír lenyűgöző méretű, nagy lépcsősor és lefelé vezető, tágas folyosó vezetett a kamrához. „Rengeteg időbe telt, mire átküzdöttük magunkat a törmeléken” – mondta Dr. Litherland, hozzátéve, hogy a folyosót árvízi hordalék zárta el, a mennyezet pedig több helyen beomlott. Végül mindössze 40 centiméteres résen kúsztak át egy tízméteres járaton, mire elérték a sírkamrát.
Szándékosan kiürítették a sírt
A belső tér további királyi jeleket is rejtett: a falakon az Amduat jelenetei díszlettek – ez a vallási szöveg kizárólag királyok temetkezési helyein található. A kutatók a törmelék eltakarításakor remélték, hogy a temetés maradványaira bukkannak, ám a sír teljesen üres volt. „Nem fosztogatás nyomaira bukkantunk, hanem szándékos kiürítés jeleire” – magyarázta a régész.
A feltárás során kiderült, hogy a sírt néhány évvel a temetés után árvizek öntötték el – valószínűleg azért, mert egykori vízesés alatt épült. Ezután az ókorban a sír tartalmát máshová szállították. A kamrában talált több tonnányi mészkőtörmelék átvizsgálásakor a csapat alabástrom edénytöredékekre bukkant, amelyeken II. Thutmose és Hatsepszut nevei voltak olvashatók. „Valószínűleg ezek az edények a sír áthelyezésekor törtek össze. Hála az égnek, mert ezek alapján tudtuk meg, kié volt a sír” – mondta Dr. Litherland. Ezek a leletek az elsők, amelyeket közvetlenül II. Thutmose temetésével kapcsolatban találtak.
Keresik a második sírt
Bár a most feltárt sír üres volt, a csapat úgy véli, tudják, hol kereshetik a fáraó második temetkezési helyét – amely akár még érintetlen kincseket is rejthet.
A felfedezés a Dr. Litherland vezette Új Királyság Kutató Alapítvány és az egyiptomi Turisztikai és Régiségügyi Minisztérium közös, több mint 12 éve tartó munkájának csúcspontja. A kutatócsoport az elmúlt évtizedben 54 sírt tárt fel a Thébai-hegység nyugati részén, és több mint 30 királyi feleség és udvarhölgy személyazonosságát is megállapította.
„Ez az első királyi sír, amelyet Tutanhamon 1922-es, úttörő jelentőségű felfedezése óta feltártunk” – hangsúlyozta Sherif Fathy, Egyiptom idegenforgalmi és régiségügyi minisztere. „Ez nem csupán az egyiptológia, hanem közös emberi történetünk megértése szempontjából is rendkívüli pillanat.”
A bbc.com, Frances Mao cikke alapján
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


26. Nagyhatalmi konfliktusok 1618–1820 között
VI. Nemzetközi konfliktusok és együttműködés
- A legitimitás elvére épült a Napóleon legyőzése után Bécsben megszabott új európai rend
- A trónt is szeretői segítségével szerezte meg a kegyencek cárnője, Nagy Katalin
- Bár sokan a halálát kívánták, valószínűleg mégsem mérgezés lett Napóleon veszte
- Hogyan kerültek franciák vagy éppen magyarok az amerikai függetlenségi háború csatatereire?
- Ifjúkorában édesapja halálra ítélte Nagy Frigyest, helyette azonban legjobb barátját végezték ki
- Miért hisszük úgy, hogy Napóleon alacsony volt?
- Miért raboltatott el Napóleon két pápát is?
- Bekerítő manővere miatt fölényesen nyerte Napóleon a „három császár csatáját”
- Lépésről lépésre falták fel Lengyelországot szomszédai a kora újkorban
- A nő, aki csak azért szavazhatott, mert azt hitték, férfi tegnap
- A mennyország tökéletes alkotóelemét keresték az alkismisták tegnap
- Kapu a túlvilágra: temetkezési szokások és a halhatatlanság vágya tegnap
- A kalandos életű festő és zongorista: Gyertyánffy Berta tegnap
- Herculaneum polgári alighanem megsemmisültek a hősokktól tegnap
- A mongol csődörtől a szváziföldi Casanováig: hét alfahím a történelemből tegnap
- A szokásjog alapján kegyelem illette volna Hunyadi Lászlót tegnap
- A színfalak mögött találkozott először Jókai Mór Laborfalvi Rózával 2025.03.15.