Amikor egy gyilkos erejű jégeső vetett véget a mészárlásnak
2018. április 13. 10:52 Múlt-kor
III. Edward angol uralkodó 658 éve, húsvét hétfőn, 1360. április 13-án kezdte meg a francia város Chartres ostromát. Az Edward 10 ezer emberével farkasszemet néző maroknyi védő csak a falak szilárdságában, saját maguk bátorságában, és az isteni gondviselésben bízhatott, amely az ostrom első napjának estéjén, egy elementáris erejű vihar formájában meg is érkezett.

Korábban
A csillagfényes égboltot eltakaró fekete fellegek úgy gyülekeztek felettük, mint vészjósló ármádia, amelyet a teremtő küldött, hogy szétzúzza bűnös lelkeiket. Miközben az éjszakai égbolton a „sötét erők” felvonulása vészjósló dörrenések közepette zajlott, a megrettent katonák, részben a fejük felett készülő égi háború audiovizuális hatása, részben a drasztikusan lecsökkent hőmérséklet miatt, reszketni kezdtek. A vészterhes előkészület után, elementáris erővel tört ki a vihar. A szörny elszabadult és az égből ezernyi halálos lövedék zuhant alá, megtizedelvén az angol katonákat. A csaknem másfél órán át tartó pokoli jégverés nagyjából ezer katona és hatezer ló életét követelte.
III. Edward angol uralkodó húsvét hétfőn, 1360. április 13-án kezdte meg a francia város Chartres ostromát. Az Edward 10 ezer emberével farkasszemet néző maroknyi védő csak a falak szilárdságában, saját maguk bátorságában, és az isteni gondviselésben bízhatott, amely az ostrom első napjának estéjén, egy elementáris erejű vihar formájában meg is érkezett. A Chartres körül tábort verő angolok tehetetlenek voltak. Sátraikat darabokra szaggatta a gigantikus erejű szél; a félelemtől tébolyult emberek közé csapó villámok és a gyilkos erővel rájuk zúduló tekintélyes méretű jégdarabok tömegével szedték áldozataikat, amelyek között ott volt ostromló hadsereg két vezetője is.
A tömegek életét kioltó démonikus erejű vihart a szembenálló felek isteni jelként értelmezték. Az angol uralkodó a krónikák szerint olyannyira hatása alá került az eseményeknek, hogy a dühöngő elemeknek fittyet hányva, térdre borult a szakadó jégesőben és bűnbánó tekintetét a chartres-i katedrális felé fordítva fogadalmat tett a franciákkal kötendő békére. A franciákra is nagy hatást gyakorolt az angolok által fekete hétfőre keresztelt jeges esemény. A derék gallok úgy értékelték az eseményeket, hogy isten megbüntette az angolokat, akik nem átallottak böjt idején fosztogatni a francia vidék békés falvait.
Bármi is volt a mindenható célja, a szembenálló felek tárgyalásokba kezdtek, és 1360. május 8-án megkötötték a brétigny-i békét, amelynek értelmében Edward lemondott a francia trónra támasztott igényéről és ezzel lezárta a franciák és az angolok között zajló százéves háború (1337-1453) első szakaszát.

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (4 szám)
bankkártyás fizetés esetén 25% kedvezménnyel.
A 4. lapszámot ajándékba adjuk.
Az első 500 előfizetőnek.

rejtélyek
- A Stonehenge építése legalább akkora ceremónia lehetett, mint az ott tartott rituálék
- Az FBI genetikusai oldották meg a lefejezett egyiptomi múmia rejtélyét
- Nem földönkívüli, hanem egy koraszülött emberi magzat volt a chilei minimúmia
- A tolvaj komornyik rátámadt a hercegre, majd öngyilkos lett – vagy mégsem?
- „99%-os valószínűséggel” Amelia Earharthoz tartozhattak a lakatlan szigeten talált csontok
- Máig rejtély, hogy ki volt a svéd miniszterelnök, Olof Palme gyilkosa
- Emma Hamilton kifinomult erotikus előadóművészetével bűvölte el Lord Nelsont tegnap
- A politikai merénylő, akiből legendát faragtak: John Wilkes Booth, Lincoln elnök gyilkosa tegnap
- Visszatértek a gyulai Almásy-kastélyba a világháború után kisajátított családi kincsek tegnap
- Öngyilkosság vagy megvilágosodás – így mumifikálták önmagukat a buddhista szerzetesek tegnap
- Börtönlakó, újság- és röplapíró, kereskedő és gyártulajdonos is volt Daniel Defoe tegnap
- Elhunyt édesapjuk combcsontjából készítették legjobb fegyvereiket az új-guineai őslakosok tegnap
- Guernica szimbolikus jelentőségű tölgyfája szerencsésen túlélte a város bombázását tegnap
- Az Egyesült Államok két alkalommal is „elveszített” atomfegyvereket az 1950-es években 2018.04.25.