A történelem 9 botrányhősnője, aki megváltoztatta maga körül a társadalmat
2018. december 26. 12:24 Múlt-kor
Korábban
Joanna Hiffernan
Az ír nemzetiségű Joanna Hiffernan a 19. század két eminens festője, Whistler és Courbet számára is múzsaként szolgált. Ekkoriban a festők számára – többnyire ruhátlanul – pózoló nőket erkölcstelennek tartották, alig valamivel a prostituáltak felett állónak gondolták őket. Hiffernan azonban bizonyos privilégiumokra is szert tett a társadalomban betöltött ellentmondásos szerepével. Nem csupán gyönyörű, de szellemes és bátor is volt – e tulajdonságaival számos férfit vonzott élete során, de sokakat pont e tulajdonságaival taszított.
James Abbott McNeill Whistlerrel 1860-ban ismerkedett meg, akivel egymásba szerettek, és hat éven keresztül fenn is tartották kapcsolatukat. Ez idő folyamán Whistler leghíresebb festményei közül többhez is modellt állt, mint például A fehér cetli vagy A fehér lány címűekhez, a festő családja azonban alacsony társadalmi státusza miatt soha nem volt hajlandó elfogadni Hiffernant.
A Whistler mellett töltött évei alatt tanúsított kitartó hűsége ellenére amikor 1865 őszén a pár találkozott Gustave Courbet francia festővel, egymásra gyakorolt varázsuk megtört. A franciát magával ragadta Hiffernan, aki neki is modellt állt. Courbet hamar figyelmen kívül hagyta Whistlerrel ápolt barátságát, és viszonyba kezdett a nővel. E szerelmi háromszög legfontosabb művészeti kivetülése a „Jo, az ír szépség” című Courbet-festmény volt.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


7. Életmód és mindennapok a Kádár-korszakban
II. Népesség, település, életmód
- A magyar-román diplomáciai kapcsolatok megszűnésével fenyegetett Ceaușescu falurombolási terve
- Lelkiismereti és erkölcsi kérdésnek tekintette az amerikai elnök a Szent Korona visszaszolgáltatását
- Mit keresett Fidel Castro 1972-ben Budapesten?
- A Népliget és a Margitsziget is szóba került, mint az Úttörővasút lehetséges helyszíne
- Ilyen az, ha csináljuk a fesztivált – koncertfotók a ‘80-as évekből
- Ledobni a vörös nyakkendőt – ilyenek voltak a szocialista úttörőtáborok
- Kilincs a túloldalon
- Az én 89-em
- Benzininjekció, néma talpak és Mengele – ártatlan volt-e Tóth Ilona?
- Botrányos sztár: Elizabeth Taylor tegnap
- 10 érdekesség a tetoválás történetéből tegnap
- Hajóroncs tárta fel a Palesztinával folytatott ősi kereskedelmet tegnap
- A Gévaudan-i fenevad rejtélye tegnap
- Mondd meg, hogyan temettek el, és én megmondom, ki vagy! tegnap
- Így állt ellen a „falvak népe” a kollektivizálásnak tegnap
- 14. századi fa utcát találtak a csehországi Pardubicében tegnap
- Öt évre bezárja kapuit a párizsi Pompidou Központ modern művészeti múzeuma tegnap