A magyar Curie házaspár

2026. augusztus 27.-Révész Miklós-Múlt-kor
A MAFFIA
A teljes cikk ebben a lapszámban olvasható

A MAFFIA

2026. ősz

Honfitársaink biztosan hallottak a morfiumról, de azt, hogy ki volt Kabay János, már kevesebben tudják. És arra a kérdésre, hogy hol volt Büdszentmihály, feltehetőleg kérdő tekintet volna a válasz. Pedig a poros kis szabolcsi falu egykoron a világ közepe volt.

Összefoglaló
  • A cikk bemutatja, hogyan dolgozott ki Kabay János és Kelp Ilona olyan eljárást, amellyel ópiumfázis nélkül lehetett morfint előállítani
  • Felidézi az Alkaloida gyár megszületését és az 1931-es áttörést, amikor a házaspár mákszalmából történő morfingyártási technológiája világsikert aratott
  • Kabay korai halála után Kelp Ilona fejezte be a Népszövetség számára készülő tudományos leírást, munkájuk pedig a Nobel-díj közelébe is eljuthatott
Kabay János és Kelp Ilona (Fotó: Vasvári Pál Múzeum)

Kabay János Ferenc 1896. december 27-én született Büdszentmihályon (ma Tiszavasvári része). Apja a helyi főjegyző volt, édesanyja a falu orvosának családjából származott. A katolikus szülők hat gyermeket neveltek, négy fiút és két lányt. Az akkori szokások szerint a lányok, Piroska és Vali tizennégy évesen befejezték az iskolát, de a fiúknak egyetemet kellett végezniük. A legidősebb, Péter gyógyszerész, a másodszülött, József orvos lett. János a mérnöki pályát választotta, a legkisebb fiút, Rezsőt tanulás híján a tiszalöki szolgabíróság alkalmazta.

János életre való felkészítését a szülei sajátságos módon igyekeztek megalapozni: minden évben más és más iskolába íratták be. Az elsőáldozásig katolikus, később zsidó és református intézmények padjait koptatta. Szeretett sportolni, egy alkalommal foci közben sérvet kapott, de hamarosan felépült. Középiskolákba Hajdúnánáson, Nyíregyházán, valamint Nagykállóban járt. Közepes tanuló volt. Az érettségit követően a helyi Dessewffy-uradalomban kapott idénymunkát, a betakarított búzát, kukoricát mérlegelte. A földeken mákot is termesztettek, a növény már itt felkeltette az érdeklődését. 

Budapesten a József Nádor Műszaki Egyetem gépészmérnöki karára iratkozott be. A katonai szolgálat alól az egyetemisták felmentést kaptak, de ő sokadmagával önként bevonult, Munkácsra vezényelték a tisztiiskolába. Jó előmenetele okán oktató lett. Az arcvonalba nem küldték ki, de egy vaskos katonatréfa majdnem az életébe került. Mély álmában ágyastól kitették az éjszakai fagyba, mire felébredt, súlyos tüdőgyulladást szerzett, a következményei pedig végigkísérték az egész életét. A katonaévei alatt hallott a sebesülteken segítő morfiumról, amelynek beszerzése egyre nehezebbé és költségesebbé vált. A gyógyszergyáraknak a feketepiaccal kellett harcolniuk a nyersanyagért.

A háború végén a csehek elfogták, Prágába került hadifogságba, de hamarosan visszatérhetett a családjához. A szülei időközben hadikölcsönökbe fektetett pénze elveszett, az apját elbocsájtották, az állami lakást, földet, kocsit elvették. Hogy segítsen rajtuk, a tanulmányait félbehagyva munkát vállalt egy tiszalöki, majd a bátyja hajdúnánási gyógyszertárában. 

A MAFFIA
A teljes cikk ebben a lapszámban olvasható

A MAFFIA

2026. ősz

Miért fizessen elő?

Kedvezmény Pénzt takarít meg
Házhozszállítás Házhoz visszük
Mobiltelefon Hozzáférés a teljes digitális archívumhoz