2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban
ITT vásárolhatsz termékeinkből

A legapróbb vélt vagy valós sértést sem hagyta szó nélkül Isaac Newton

2022. április 7. 15:03 Múlt-kor

Az alma és a gravitáció

Newton neve a köztudatban egyet jelent a fejére eső almával, amelynek segítségével felfedezte a gravitációt. A történet szerint otthon, Woolsthorpe-ban ült egy almafa alatt, amikor megtörtént.

A valóságban erre nincs bizonyíték vagy utalás sem Newtontól, sem mástól, azonban könnyen lehet, hogy egy földre hulló almát is megfigyelt munkája közben.

A gravitáció működéséről szóló elmélet ettől függetlenül Newton érdeme, azonban ehhez is – ahogy gyakori mondásával jellemezte a tudományt – „óriások vállain” kellett állnia.

A 16. század végén az olasz polihisztor, Galileo Galilei a források szerint kísérletek egész sorát hajtotta végre a pisai ferde torony tetején: különféle tárgyak zuhanási sebességét mérte.

Azt fedezte fel, hogy a különböző tömegű, de azonos anyagból készült tárgyak ugyanolyan sebességgel esnek a földre. Newton felismerte, hogy ez a jelenség az űrben is megfigyelhető.

Az „óriás” ebben az esetben Johannes Kepler volt, akinek a bolygók mozgásáról szóló első törvényét („a bolygók pályája ellipszis, és annak egyik gyújtópontjában van a Nap”) kiegészítette azzal, hogy a bolygók Nap körüli pályáját a gravitáció idézi elő.

Newton megállapította tehát, hogy a teljes világegyetemet ugyanazon törvény, a gravitáció törvénye határozza meg.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. ősz: 1944 – A szégyen éve
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Newton üvegprizma segítségével bemutatja, hogy a fehér fény tartalmazza az összes színtIsaac Newton portréjaA földre hulló alma kapcsán a gravitáción elmélkedő Newton ábrázolásaA tudományok és művészetek párbeszéde – allegorikus ábrázolás Ephraim Chambers 1738-ban kiadott Cyclopaediájában. A 18. században a tudományokat és a művészeteket még egymástól elválaszthatatlannak tekintették.Egy 1880 körül készült fametszet, amely a Royal Society ülésén elnöklő Newtont ábrázoljaNewton síremléke Londonban, a westminsteri apátságban
Legfrissebb
Legolvasottabb

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár