2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban
ITT vásárolhatsz termékeinkből

A láthatatlan fajgyűlölő birodalom – a Ku Klux Klán története

2015. november 16. 08:25

Lángoló fakereszt 

Egyre több afroamerikai fordított hátat a déli államoknak és költözött északra, hogy végre megkapja a hőn áhított teljes szabadságot. Azonban az északiak is elsősorban vetélytársat láttak a feketékben az értékes munkahelyekért folyó küzdelemben, ráadásul ebben az időben Európából is bevándorlók milliói özönlöttek be az USA-ba a szabad élet reményében. A faj- és az idegengyűlölet egyre nagyobb méreteket öltött.

Ilyen körülmények mutatták be 1915. február 8-án a fiatal D.W. Griffith első filmjét Birth of the Nation címmel, amely a polgárháborút és az utána következő amerikai újjáéledés eseményeit mutatja be a déli államok szemszögéből. A rendező a Ku Klux Klán tagjait a haszonleső északiakkal és a kéjsóvár feketékkel szemben hazafias kötelességből harcoló bátor férfiakként ábrázolta. Griffith alkotását, a korai mozi történetének első kasszasikerét 50 millió amerikai látta, annak ellenére, hogy a mozijegy az átlagos öt centes ár helyett két dollárba került. A lelkes nézők közé tartozott többek között számos kongresszusi képviselő és Woodrow Wilson amerikai elnök is.

A filmet valószínűleg az elsők között tekintette meg a bukott alabamai metodista lelkész, William Joseph Simmons, aki 1915 decemberében barátaival együtt az Atlanta mellett található Stone Mountain-hegyen meggyújtott egy nagy fakeresztet az éjszaka leple alatt. Ezzel a különös – a klán történetében mindaddig ismeretlen, Griffith-film ihlette – szertartással újjáélesztette a Ku Klux Klánt. Megkezdődött az egyesület történetének második szakasza. Az 1916-ban hivatalosan is bejegyzett szervezet tagjai az első világháború időszakában még német és orosz kémek után is kutattak, fő célpontjaik között pedig a feketék mellett már a bevándorló zsidók, katolikusok, valamint a szakszervezetiek is megjelentek. Az ellenségek körének kibővítését Simmons, a Birodalmi Varázsló 1921-ben a Kongresszus előtt sajátos okokkal magyarázta: „Elutasítjuk a zsidókat, mert nem keresztények. A katolikusok bár keresztények, de nem protestánsok.”

A szervezetnek 1920-ban még mindössze 5000 tagja volt, így Simmons a létszám növelése érdekében a Southern Publicity Association nevű reklámügynökséghez fordult tanácsért, és a szakértők csodát tettek. Amerika-szerte cikkek tucatjai jelentek meg a klánról, a „jótevő, hazafias egyesületről”, Simmons pedig számtalan interjút adott, amelyekben álszent módon bizonygatta, hogy csoportja nem rasszista.
A klán (amelynek 1925-re már négy millió tagja volt) egy óriási üzleti vállalkozáshoz hasonlóan kezdett el működni, amelynek köszönhetően Simmons és a reklámügynökség is hamar meggazdagodott. A mozgalom tagjai fényes parádékat tartottak Washingtonban, és az egyesület helyi egységei lassan az egész USA-ban megjelentek.

Ekkorra azonban már a fényűző életviteléről ismert Simmons helyett Hiram Wesley Evans foglalta el a Birodalmi Varázsló pozícióját (1922-től 1939-ig). A remek stratéga hírében álló, reálpolitikusi erényeket csillogtató Evans igyekezett beépíteni a szervezetet az Egyesült Államok politikai rendszerébe. Erőfeszítései eredményesek voltak. Öt klántagot beválasztottak a szenátusba, és kormányzók, kongresszusi képviselők, valamint rendőrök tömegei kezdtek el szimpatizálni az egyesülettel.

Az aranykor azonban véget ért. A klán bukását Evans fiatal riválisa, David Curtis Stephenson okozta. A politikusi ambíciókat is dédelgető Stephenson előbb az indianai szervezet vezetőjeként szerzett népszerűségét kihasználva 1923-ban megalapította a saját klánját, majd 1925-ben leitatott, és brutálisan megerőszakolt egy fiatal tanítónőt, Madge Oberholtzert, aki később bele is halt a sérüléseibe. A tettes börtönbe került, és hamarosan megundorodott emberek milliói léptek ki mindkét egyesületből. A klánnak 1930-ban már csak 40 ezer tagja volt.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. ősz: 1944 – A szégyen éve
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Nathan Bedford ForrestEgy Ku Klux Klán által megtámadott ügyvédKarikatúra egy carpetbaggerről (1872)Az Egy nemzet születése posztereLángoló keresztA 86 éves Anna Doss és az ohiói KKK vezérének felesége, Mrs. Theodore Heck 1925-ben William Joseph SimmonsKu Klux Klán felvonulás New Jersey-ben 1925-benManapság mintegy 8 ezer ember tagja a szervezetnekDavid Duke-ellenes plakát 1991-ből

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár