A 19. század szexbombája, aki ujja köré csavarta a férfiakat, majd hozzáment az elnökhöz
2020. március 25. 17:54 Múlt-kor
Julia Gardiner Tylerre, John Tyler amerikai elnök második feleségére, aki egy rövid ideig, pontosan 1844-től 1845-ig volt az Egyesült Államok First Ladyje, a legnagyobb jóindulattal sem lehetett azt mondani, hogy egy szégyellős virágszálként élte volna életét. Az erős akaratú, makacs nő rövid „hivatali ideje” alatt fontos politikai és társadalmi szerepet játszott a Fehér Házban. Hírnevét nemcsak közéleti szerepvállalásával, de botrányaival, többek közt a nálánál harminc évvel idősebb John Tyler elnökkel kötött házasságával is öregbítette.
Korábban
Long Island rózsája
Julia Gardiner 1820. május 4-én egy befolyásos és gazdag család lányaként látta meg a napvilágot. Apja, David Gardiner földbirtokos ügyvédként és New York állam szenátoraként a helyi elithez tartozott. A család nem messze Long Islandtől egy saját tulajdonban lévő, a család nevét viselő szigeten élt.
Julia gyönyörű, előkelő és kifinomult szépségként lépett a felsőbb körök társasági életének színpadjára. A reményteli kezdést azonban hamarosan botrány követte, hiszen a 19 éves lány az elit társadalmi konvencióit felrúgva „modellnek” állt, és egy a középosztályt kiszolgáló ruházati áruház „reklámarca” lett. A skandallumot okozó hirdetésben Julia egy idősebb, középkorú férfi oldalán finom kézitáskával és elegáns esernyővel a kezében pózol, alatta pedig felirat díszelgett: „Long Island rózsája”.
Egy jó hírű és vagyonos család leányaként „modellkedni” az 1830-as évek Amerikájában finoman szólva zavarba ejtő cselekedetnek minősült. Julia szülei valósággal őrjöngtek. A hirdetés széles körben publikálásra került, a szülők pedig hogy elkerüljék a nagyobb botrányt, egy hosszabb európai utazásra vitték Long Island zabolátlan rózsáját, remélve, hogy a tengerentúli távollét alatt elcsitulnak majd a skandallum által gerjesztett hullámok, és helyreállhat a nonkonformista hölgyemény hírneve.
A szülők hiába reménykedtek, imáik nem találtak meghallgatásra, Julia visszailleszkedése a New York-i elit köreibe nem sikerült valami fényesen, botrányt botrány követett. Az élettel teli ifjú hölgy szépségének tudatában ugyanis intenzív flörtölésbe kezdett. A kacér Julia 1841 telén gyakorta kapott házassági ajánlatokat, és az pletyka járta, hogy számos befolyásos fiatalemberrel viszonyt is kezdett.
Az udvarlók között ott volt az Egyesült Államok akkori elnökének fia, ifjabb John Tyler is. Az ifjabb Tyler és Julia kapcsolata végül kimerült egy rövid udvarlásban. A fiatalember helyére azonban nem sokkal később új jelentkező érkezett, aki nem volt más, mint az apja, az időközben megözvegyült idősebb Tyler.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Múlt-kor magazin 2018. különszám
- Hitler és a nők
- Tamáska Mária az "Öreg" árnyékában
- Magyar deportáltak felszabadulása és hazatérése
- Petőfi halála és a túlélés költői
- Kádár János és az ő Piroskája
- A Nagy Háború osztrák–magyar tábori bordélyai
- Vágy és vezeklés
- Rákosi Mátyás 15 évig tartó „gyógykezelése”
- Az elveszett csejtei "Vérgrófnő"
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley tegnap
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony tegnap
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle tegnap
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter tegnap
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását tegnap
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély tegnap
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila 2024.11.21.
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 2024.11.21.