Nagy Sándorhoz köthető monumentális sírt fedeztek fel
2014. augusztus 13. 10:09 MTI
Feltehetőleg egy magas rangú tisztségviselő nyugodott abban a III. Alexandrosz makedón király, azaz világhódító Nagy Sándor (Kr.e. 356-323) uralkodása után emelt monumentális sírban, amelyet Görögország északi részén fedeztek fel: erre utal a sírbolt különleges bejárata.
Korábban
A keddi görög sajtó által szenzációs felfedezésnek nevezett leletre Amphipolisz közelében bukkantak a régészek. A szakértők a bejáratnál két fej és szárny nélküli szfinxet találtak, egy a sírba vezető 4,5 méter széles utat, oldalán freskókkal borított fallal. A még felnyitatlan sírkamrát 497 méter hosszú márvány külső fal veszi körbe. Ez a legnagyobb sírhely, amelyet valaha felfedeztek Görögországban.
A sír bejáratát fej és szárny nélküli szfinxek őrizték
A tudósok úgy vélik, hogy a sírhalom tetején az az ötméteres oroszlánszobor állhatott, amelyre egy évtizede bukkantak öt kilométerrel távolabb. Ezek alapján az is feltételezhető, hogy a sírban mütilénéi Laomedón, III. Alexandrosz egyik hadvezére nyugszik, aki a király halála után Szíria kormányzója lett - vélik a szakértők.
Az ásatás helyszínére kedden ellátogatott Antonisz Szamarisz görög miniszterelnök is, aki a síremlék előtt néhány napig türelemre intette az újságírókat. Mint elmondta, a "rendkívüli" síremlék egyedülálló leleteket rejthet, de a szakembereknek még szükségük van egy kis időre a teljes feltáráshoz. A régészek, akik 2012-ben kezdték el feltárni a területet, korábban azt feltételezték, hogy maga Nagy Sándor földi maradványait temethették el itt, a görög sajtó szerint viszont lehetséges, hogy a makedón király felesége, Róxané nyugszik a sírboltban.
A sírhalom tetején ez az ötméteres oroszlánszobor állhatott
Katerina Perister, a régió kulturális minisztériumának felelős régésze szerint is meg kell várni a feltárás teljes befejezését. Egyelőre nem lehet ugyanis pontosan megmondani, kié a sír. Az azonban biztos, hogy nagyon fontos régészeti leletről van szó. Úgy tűnik, a sír érintetlen, nem fosztották ki. Várhatóan a hónap végén hatolnak be a sírkamrába. A görög kulturális minisztérium szerint lassan és óvatosan kell feltárni a helyet.
Az időszámítás előtti 300 körüli években Amphipolisz régiójában jelentős események történtek Nagy Sándor hadvezérei, az úgynevezett diadokhoszok között, akik a világhódító király halála után birodalma egyes részein királyként uralkodtak. Egyikük, Kasszandrosz ezen a területen ölte meg Nagy Sándor feleségét, Róxanét és fiát, IV. Sándort.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Különös játékokkal múlatták az időt az azték őslakosok 14:20
- Hogyan fonódtak össze a művészet és a mindennapok a Napóleon utáni Európában? Biedermeier! 13:11
- Nem aratott osztatlan sikert az első magyar keresztrejtvény 09:50
- Számos véletlen következtében indult el Cseh Tamás karrierje 09:05
- Nem hozott tartós békét a visegrádi egyezség tegnap
- Német segítséggel jutott hatalomra Vlagyimir Iljics Lenin tegnap
- Hírhedten elviselhetetlen anyósok a történelemből tegnap
- Törökország a régészek paradicsoma tegnap