Megtalálták a Tádzs Mahal építtetőjének nyári palotáját
2014. július 4. 18:20
A Tádzs Mahallal szemben, egy ötszáz éves kertben fedezték fel a Mogul Birodalom uralkodója, Sáh Dzsahán nyári rezidenciájának romjait.
Korábban
Shabuddin Mohammed Sáh Dzsahán, vagyis Sáh Dzsahán (1627-1658) az indiai történelem egyik legjelentősebb uralkodója, a Mogul Birodalom ötödik sahja volt. Miután jelentős sikereket ért el a dekkáni államokkal szemben, 1636-ban áttette székhelyét Agrából Delhibe, új várost alapítva. Szigorú uralkodó volt, fényűző udvart tartott. Felesége, Mumtáz Mahal 1629-ben, 15. gyermekének világra hozatalába halt bele. Az asszonynak két kívánsága volt: férje ne vegyen új asszonyt maga mellé és építtessen neki méltó síremléket.
A nagymogul soha nem látott méretű építkezésbe kezdett, a legjobb építészeket szerződtette a világ minden tájáról, s a húszezer munkás számára külön falut hozatott létre. Ennek eredményeképpen készült el 1635-ben Agra városa mellett a világ egyik legnagyszerűbb építészeti alkotása, a mogul síremlék-építészet csúcspontja, s egyben az igaz szerelem halhatatlan emlékműve, a Tádzs Mahal, amelyben India művészi hagyományai az arab építőművészettel ötvöződtek. 1666. január 22-én bekövetkezett halála után az uralkodót is ide temették el. A Tádzs Mahal 1983 óta az UNESCO világörökségi listáján szerepel, India leglátogatottabb turistalátványossága.
A Times of India beszámolója szerint a Tádzs Mahallal szemben, a Mehtab Bagh nevű kertben az Indiai Régészeti Szolgálat (Archaeological Survey of India, ASI) szakemberei megtalálták Sáh Dzsahán nyári rezidenciájának maradványait. A Mehtab Bagh a források szerint a nagymogul egyik kedvenc helye volt, ahonnan kitűnő rálátása volt a Jamuna folyó másik partján álló impozáns mauzóleumra.
A Mehtab Bagh - magyarul: Holdvilágos Kert - egy 12 ajtóval és 3 bejárattal ellátott, a nyári melegben jól szellőző ún. baradari volt, amelyhez a fekete Tádzs Mahal legendája kapcsolódik. A történet szerint a nagymogul egy fekete Tádzs Mahalt szeretett volna építtetni magának, a rajongva szeretett felesége síremlékének mintájára. Az elképzelést először egy francia utazó, az Agrát 1665-ben felkereső Jean Baptiste Tavernier említette meg egyik írásában, de azt eddig egyetlen kutatás sem támasztotta alá. Egyes vélemények szerint a Mehtab Baghben levő fekete márványok lettek volna a fekete Tádzs Mahal alapjai.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
ősz
Múlt-kor magazin 2010
- Az aradi vértanúk özvegyei
- Jan van Eyck és a Rózsa-regény
- A végzetes vonzerejű asszony
- Rosszéletű nők kalandjai a szabadságharc idején
- Hová lettek a bűnösök?
- Erős, mint a Bors, avagy az első magyar munkásmozgalmi kalandfilm
- A mélység titka: magyar roncskutatók víz alatti kalandjai Fokvárostól a Balatonig
- Az eredeti Széchenyi az igazi
- Charles Lindbergh pálfordulása a technikai vívmányoktól a környezetvédelemig
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley 20:20
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony 19:05
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle 16:05
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap