Amikor az ősellenségek egymást segítik a háborúban
2013. október 30. 11:16
Korábban
Az ismeretlen japán tiszt futballimádata
Mario "Motts" Tonelli nem ilyen folytatásra számított. Az egykor ünnepelt amerikaifutball-sztár a második világháborúban a 200. parti tüzérség kötelékében a Fülöp-szigeteken szolgált, amikor Japán 1942 tavaszára megszállta a szigetet. A Bataani-félszigeten 1942. április 9-én adták meg magukat az amerikai és Fülöp-szigeteki katonák, s ekkor a Japán Császári Hadsereg elrendelte, hogy részben gyalogosan, halálmenetben szállítják át a hadifoglyokat a félsziget csúcsához közeli Marivelesből az onnan 145 kilométerre lévő O'Donnel-táborba.
A japán hadsereg közel 78 ezer szövetséges hadifoglyot (12 ezer amerikait, és 66 ezer filippínót) masíroztatott hat napon át – később ez a pokoli gyaloglás a bataani halálmenet néven került be a történelembe. A foglyok legtöbbje nem kapott ételt, vizet vagy orvosi ellátást, és sokakat út közben kínozták és ölték meg. Az amerikai légierő hivatalos statisztikái szerint a kegyetlen gyaloglás során 11 ezren haltak meg.
A bataani halálmenet
A halálmenetben Tonelli is részt vett, s minden reménye veszni látszott, amikor a menetben az egyik japán kiszúrta az ujján csillogó egyetemi gyűrűjét és felszólította: adja át neki. Az 1937-ben legendás 70 yardos, negyedik negyedes futásával az USC ellen győztes touchdownt szerző Notre Dame-játékosnak ez a gyűrű jelentette az életben maradás egyetlen értelmét, ezért eleinte vonakodott, ám egyik bajtársa meggyőzte őt: nem ér annyit a számára kétségkívül felbecsülhetetlen értékű relikvia, így a japán katona elkobozta tőle.
Néhány perc sem telt el, amikor egy japán tiszt közeledett Tonelli felé – kezében a gyűrűvel. A tiszt – miután megbizonyosodott az amerikai katona személyazonosságáról – tökéletes angolsággal ekkor azt kezdte el magyarázni, hogy él-hal az amerikai futballért és hogy az USC-ra járt, sőt látta a Fighting Irish elleni sorsdöntő mérkőzést, amelyet Tonelli győztes pontjaival nyert meg a Notre Dame. A japán tiszt tudta, mennyit jelent Tonelli számára a gyűrű, ezért visszaadta neki, de figyelmeztette a katonát, jól rejtse el, mert nem biztos, hogy vissza tudja szerezni, ha újból elveszi valaki.
Tonelli megfogadta ismeretlen jótevőjének intelmét, s attól a pillanattól fogva szappantartójában őrizte az egyetemi gyűrűt. A fiatal amerikai katonát bár sokszor megkínozták az elkövetkező két és fél évben a különféle kényszermunkatáborokban, gyűrűjét egyszer sem találták meg. A malária és bélférgek kínozta, csontsovány férfit 1945 nyarán végül Japánba, egy Toyama melletti börtönbe szállították. A háborút követően az NFL-ben szereplő Arizona Cardinals leigazolta, de miután szinte alig játszott a Green Bay Packers elleni vesztes mérkőzésen, egy mérkőzéssel a háta mögött úgy döntött, új kihívások elé néz: politikus lett.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley 20:20
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony 19:05
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle 16:05
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap