Újabb leleteket találtak az ókori számítógép mellett
2013. március 27. 08:01
Visszatértek a búvárok arra a görögországi lelőhelyre, ahol korábban az antiküthérai szerkezetként ismert antik "számítógép" részeit találták meg. Az ősi szerkezet melletti kőzetrétegek feltehetőleg több száz kincset rejtenek.
Korábban
Visszatértek a búvárok a görögországi Antiküthéra szigete mellett elsüllyedt hajó roncsához, ahonnan újabb értékes leletekkel térhettek vissza a felszínre: többek között ép agyagedényeket, a hajó horgonyát, illetve eddig még nem azonosított bronztárgyakat találtak. A kutatócsapat bizakodó: a szakemberek reményei szerint még több száz lelet lehet eltemetve a roncs között.
A hajó a közelében talált antiküthérai szerkezetről ismert, amelyet egy antik számológépnek, illetve órának tartanak. A valószínűsíthetően asztronómiai számolásokra használt „mechanikus számítógépre” 1902. május 17-én, 40 méter mélységben, a Küthéra és Kréta között fekvő Antiküthéra szigete mellett bukkantak szivacshalászok.
Egy legalább 30 – mások szerint 70 darab – fogaskerék által működtetett szerkezetet kell elképzelnünk, amely előre jelezte a Nap, a Hold, valamint az öt bolygószomszédunk mozgását. A naptár tárcsái mozgathatóak voltak, így a napév megfelelő negyedévéhez lehetett igazítani. A fogaskerekek óramutató karokat mozgattak az előlap felett. A 2100 éves szerkezet segítségével jövőbeli vagy múltbéli dátumok megadása után az elmúlt napokban lezajlott Vénusz-átvonulást is ki lehetett számolni.
A kutatók szerint a mechanikai csoda valószínűleg Korinthoszban készült, s Archimédész (i.e. 287-212) tervezte meg, mások szerint Poszeidóniosz görög sztoikus gondolkodó készíthette az Antiküthérát. A bronzból készült és fatokban elhelyezett szerkezeten több ezer írásjel és egyéb szimbólum található. Az elülső lemezen lévő tárcsa a görög és az egyiptomi naptárt mutatta, a hátul lévők segítségével pedig a Hold mozgásait, s fogyatkozásainak idejét lehetett kiszámítani.
A 2006-ban indult Antikythera Mechanism Research Project kutatói számítógépes tomográf segítségével megállapították, hogy a tenger fenekén megtalált darabok egykor tényleg egy ókori számológép részei lehettek. A projektvezető Mike Edmunds véleménye szerint a találmány elképesztő precizitással működött. Csak egy példát említve: ugyan a Hold ellipszispályája miatt néha gyorsabban mozog az égbolton, de a szerkezet ezt is figyelembe vette a bolygómozgások előrejelzésénél.
Az antiküthérai leletek iránti érdeklődés – leszámítva Jacques Cousteau hetvenes évekbeli expedícióit – igazából csak tavaly év végén élénkült meg. Brendan Foley (Woods Hole Oceanográfiai Intézet) és görög kollégája, Aggeliki Simossi nagy felbontású kamerákkal felszerelt víz alatti szerkezeteket küldött a tenger fenekére, hogy megvizsgálják, van-e alapjuk a többek között a hatalmas méretű márványdarabokról szóló helybéli legendáknak és rejteget-e még további kincseket a tenger Antiküthéra közelében.
A legnagyobb feltárt tárgy az ólomból készült hajóhorgony volt, de előkerült egy amfora, illetve számos, az évezredek alatt berozsdásodott bronztárgy töredék. A szakemberek a tervek szerint még ebben az évben visszatérnének a helyszínre, ahol fémdetektorokkal tárnák fel a szétszóródott fém- és kerémiatárgyakat. Amire jó esélyük van, tudván azt, hogy Cousteau-nak elég volt néhány négyzetmétert felkutatnia, hogy több mint kétszáz lelettel – köztük érmékkel, ékszerekkel és bronzszobrocskákkal – térjen vissza.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
tél
Múlt-kor magazin 2022
- A szeretet mártírjai – megjelent a Múlt-kor téli száma
- Maksymilian Kolbe atya önfeláldozása
- Az embermentő Jane Haining
- Sisi unokahúgának botrányos emlékiratai
- Diego Velázquez: Krisztus Márta és Mária házában
- Karikás Mihály és a Kis Pipa
- A fordulatra képtelen fenegyerek: Grósz Károly
- A Szentföld egy magyar tiszt szemével
- Clara Schumann – A nő, akinek először sikerült
- Kertész Mihálynak köszönhetjük a Casablancát, a világ egyik legmeghatóbb romantikus filmjét 09:50
- Szoknyával a politikában - megjelent a Múlt-kor téli száma 09:20
- Féllábbal is a színpad sztárja maradt 08:20
- Kölcsönös bizalmatlanság jellemezte az antikomitern paktum aláíróit tegnap
- „Dzsingisz nem volt megátalkodott fickó, csak rossz volt a sajtója” tegnap
- 10 érdekes tény a csók kultúrális történetéről tegnap
- Nem volt esélye, hogy bármire is vigye, végül kétszer lett az USA elnöke tegnap
- Koholt vádak alapján hurcoltak kényszermunkára több százezer embert tegnap