Aszály irthatta ki sumér nyelvet
2012. december 6. 13:32
4200 évvel ezelőtt egy közel két évszázadon át tartó aszály miatt tűnhetett el a sumér nyelv, véli egy amerikai geológus.
Régészeti és geológiai bizonyítékok már korábban arra a felismerésre vezették a kutatókat, hogy a sumér civilizáció egy aszályos periódusnak köszönhetően fokozatosan pusztult el. A mostani eredmények, amelyeket hétfőn mutattak be az Amerikai Geofizikai Szövetség ülésén, világosan jelzik, hogy egy társadalom mennyire érzékeny lehet a klímaváltozásra, beleértve az ember által okozott változásokat is. „Itt nem egy egyszerű nyárral vagy téllel kell számolnunk, ez egy 2-300 éven át tartó szárazság volt” – mondta Matt Konfirst, a Byrd Sarki Kutató Központ geológusa.
Az ókori sumér kultúra i. e. 3500-tól indult virágzásnak a mai Irak területét lefedő Mezopotámiában. A sumérok találták fel az ékírást, alkották meg az első kereket és boltívet, s ők írták meg az első eposzt, a Gilgamest. Négyezer évvel ezelőtt azonban a sumér kultúra egyszercsak eltűnt, s hamarosan a sumér nyelv is kihalt.
Konfirst először azt vizsgálta meg, hogy a két évszázadon át tartó szárazság okozhatta-e a civilizáció bukását. Számos geológiai vizsgálat mutatott rá, hogy 4200 évvel ezelőtt a Közel-Keleten egy hosszú ideig tartó, szárazabb időjárás köszöntött az ott lakó népekre. A Vörös-tenger és a Holt-tenger párolgása megnőtt, a mai Törökországban lévő Van-tó vízszintje jelentősen lecsökkent, a tengeri üledékekből származó minták pedig azt jelzik, hogy jelentősen megnövekedett a szálló por koncentrációja a környezetben.
„A 4200 évvel ezelőtti éghajlati anomáliát vizsgálva, ha végighaladunk az évek során, láthatjuk, hogy a becsült csapadék mennyisége jelentősen csökkent ebben a régióban, ahogy az ember által lakott területek is” – mondta a kutató. Ebben az időszakban az ókori mezopotámiai települések 74 százaléka teljesen elnéptelenedett, állítja egy 2006-os tanulmány, amelynek szerzői a szíriai Tell Leilan nevű régészeti lelőhelyen végeztek kutatásokat. „Emberek azonban még mindig élnek ebben a régióban, a civilizáció akkori összeomlása nem azt jelentette, hogy mindörökre kiürült a helyszín” – mondta a geológus.
A nagy szárazság után portyázó nomád népek két hullámban is megszállták a területet, s kizsákmányolták Úr városát. I. e. 2000 után az ősi sumér fokozatosan kihalt a régió beszélt nyelvei közül. A következő kétezer évben a középkori latinhoz hasonlóan egy halott írott nyelvként élt tovább, de később teljesen kikopott. A társadalmi felfordulás, a terület elnéptelenedése és a geológiai minták sugallta éghajlatváltozás egybeesése nagy szerepet játszott a sumér nyelv kihalásában, fejtette ki Konfirst.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Egyedi humorával nyűgözte le a közönséget Latabár Kálmán 18:05
- Macbeth, a tragikus hős és VI. Jakab, a boszorkányos király 16:05
- A protestánsok sérelmei vezettek az első defenesztrációhoz Prágában 15:05
- Az aszódi Podmaniczky–Széchényi-kastély 10:35
- Megpecsételte Napóleon sorsát a végzetes oroszországi hadjárat 09:50
- Saját országának nevét is megváltoztatta Mobutu, Zaire elnöke 09:05
- Utolsó pillanatáig nevettetett Harry Einstein, a nagy komédiás tegnap
- A politikai rendőrség még a szabadságharc után is veszélyesnek tartotta Mindszenty Józsefet tegnap