Diktátorfeleségek
2012. augusztus 31. 14:39
Eva Braun
A Harmadik Birodalom Führerének titokzatos felesége 1912-ben Münchenben született egy katolikus család második leánygyermekeként. A müncheni katolikus gimnáziumban tanuló Eva osztályzatai átlagosak voltak, ám atlétikából tehetségesnek bizonyult.
17 évesen állást vállalt Heinrich Hoffmannál, a náci párt hivatalos fényképészénél. Eredetileg bolti eladóként dolgozott, miközben megtanulta a fotóművészet csínját-bínját. A nála 23 évvel idősebb Hitlerrel 1929 októberében Hoffmann müncheni stúdiójában találkozott.
Hitler unokahúgának öngyilkossága után egyre többet látta egymást a leendő pár, azonban Braun még mindig kevésnek tartotta ezt, s egy 1932. augusztus 10-i öngyilkossági kísérlettel kívánta magára vonni a hatalomváltásban elfoglalt Adolf figyelmét. A történészek szerint az apja fegyverével elkövetett öngyilkossági kísérlet nem okozott valós veszélyt. Az igazi kísérlet sikerrel végződött, s egyre közelebbi kapcsolatba került a Führerrel, akivel ezt követően számtalan éjszakát töltött Hitler müncheni házában.

1933-tól Hoffmann mellett fotósként dolgozott, ami lehetővé tette, hogy állandóan imádottja közelében legyen. Második öngyilkossági kísérletét 1935-ben gyógyszerek túladagolásával követte el, mert elmondása szerint Hitler nem szentelt elég figyelmet rá. Gyakran tartózkodott Berchtesgadenben és Münchenben, de az Albert Speer által tervezett berlini új birodalmi kancelláriában is magáénak tudhatott egy saját lakást.
Hitler úgy vélte magáról, hogy jelenléte a női nem számára vonzó és ezt politikailag is ki akarta aknázni, így a házasságról szó sem lehetett Braunnal, hiszen az szerinte csökkentené támogatottságát. Ezért sohasem párként jelentek meg a rendezvényeken, ám a fotókon gyakran egymás mellett voltak láthatók.
Eva Braun alig tudott hatni Hitlerre politikailag, sosem maradhatott vele, amikor a Führer üzleti vagy politikai megbeszéléseket folytatott, továbbá a Nemzetiszocialista Pártnak sem volt a tagja. Főként a sport, a ruhák és a filmek érdekelték. A háború alatt is folytatta fényképészi munkáját Hoffmann mellett.
1945. április elején Münchenből Berlinbe utazott, hogy Hitlerrel legyen a Führerbunkerben. A Vörös Hadsereg által körbezárt fővárosban április 28-29. éjjelén egy polgári szertartás keretében házasságot kötött a Führerrel, majd a nevét is felvette. Kevesebb mint 40 órával az esküvő után a pár öngyilkosságot követett el.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.

- 10 érdekesség a kártyajáték múltjáról tegnap
- Tiltott falatok: a sertéshús-tabu vallási és kulturális gyökerei tegnap
- Különleges kelta tőrre bukkantak Lengyelországban tegnap
- Kivétel nélkül mindenkin segített „a szegények püspöke” tegnap
- Olaszok a két világháború közötti Magyarországon tegnap
- 500 év után találták meg az elveszett reneszánsz festményt tegnap
- Történelem és nyelvészet: a gladiátor szó nyomában tegnap
- Több ezer éves temetkezések kerültek napvilágra Franciaországban tegnap