Emlékmúzeum lehet a kistarcsai internálótábor helyén
2012. március 13. 09:55 MTI
Levélben kért anyagi segítséget az önkormányzatok vezetőitől Kistarcsa polgármestere annak érdekében, hogy a településen lévő volt internálótábor helyén emlékmúzeumot, esetleg a budapesti Terror Háza Múzeumhoz hasonló létesítményt alakíthassanak ki.

Korábban
Solymosi Sándor (Fidesz-KDNP) kedden azzal indokolta polgármestertársainak a kérést, hogy Kistarcsa ezzel a beruházással méltó emléket szeretne állítani az egykori diktatúra áldozatainak.
A tervezett múzeumban az érdeklődők korhűen "berendezett" cellákba tekinthetnének be, levéltári dokumentumok alapján pedig az annak idején ott raboskodókról és az egykori politikai miliőről is tájékozódhatnának. A rossz emlékű falak között történteket, illetve a kegyetlenkedéseket eredeti fotók segítségével igyekeznének bemutatni. Az emlékhely felépüléséig idegenvezető kalauzolásával iskoláscsoportokat fogadnának, kihelyezett történelemórákat tartanának az eredeti állapotában megmaradt táborban, az ideiglenes múzeumot pedig egy időre a művelődési házban rendeznék be.
Solymosi Sándor elmondta: a kéthektáros terület tavaly márciusban került az önkormányzat tulajdonába a Magyar Nemzeti Vagyonkezelőtől, azzal a kikötéssel, hogy három éven belül egy rendőrőrsöt kell ott kialakítaniuk. Mivel 5 épület és 5 ezer négyzetméter még így is kihasználatlanul maradna, a hely "jellegéből" adódóan a diktatúra áldozatainak emlékét őrző múzeum, míg kellő, "százmilliós" fedezet megléte esetén egy Terror Házához hasonló létesítmény formálódhatna a táborból - tette hozzá a polgármester.
Mint közölte, ha lehet, pályáznak majd, némi önerőt is biztosítani tudnak, de számítanak az ország többi önkormányzatának, valamint az erre a célra áldozni tudó és akaró cégeknek az anyagi támogatására is.
Solymosi Sándor - aki Schmidt Máriát, a fővárosi Terror Háza Múzeum főigazgatóját is megkereste ötletével - az internálótábor történetéről szóló rövid leírást is mellékelte leveléhez. E szerint a terület egykor a vagongyár lakótelepe volt, 1919-ben a vörös terror üldözöttjeit zárták be ide. A tábor többször bezárt, majd újra megnyitott épületeiben katonatisztek, állami elöljárók ugyanúgy megfordultak, mint a Horthy-rendszerben "átnevelésre" Kistarcsára vitt emberek.
A második világháború idején deportálás előtt álló zsidókat gyűjtöttek itt össze, a Rákosi-rezsim idején pedig a rendszer ellenségeinek tartott emberek raboskodtak a falak között. 1949 táján az ÁVH vette át az irányítást, miközben bővítették, majd újra bezárták a tábort. A kapuk 1957-ben nyíltak meg ismét: eleinte rendőrkiképző iskolát működtettek a bázison, a rendszerváltás után pedig a harmadik világból menekült embereket helyeztek el itt.
Az internálótáborban megfordult Faludy György, Csurka István, Kádár János, valamint az Andrássy család több női tagja is.

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (4 szám)
bankkártyás fizetés esetén 25% kedvezménnyel.
A 4. lapszámot ajándékba adjuk.
Az első 500 előfizetőnek.

régészet
- Bronz- és Árpád-kori leletek kerültek elő Bajánál
- Az önmagába beleszerető, mitikus Narkisszosz ősi freskójára bukkantak Pompejiben
- Két bikakoponya mellett nyugodott a tizenéves egyiptomi lány
- Elvesztették a víz alatti robotot, abba kellett hagyni a Shackleton elsüllyedt hajója utáni kutatást
- Lehetséges, hogy őskori hajósoknak köszönhetjük a Stonehenge-et
- Fotók: 77 éve eltűnt repülőgép-hordozó roncsait találták meg az óceán mélyén
- Ptolemaida-kori hajógyárat fedeztek fel Egyiptomban
- Elhunyt az óceánok Einsteinje
- Egészen váratlan helyekre vezették a tudósokat a rejtélyes kristálykoponyák
- Az anyatejjel szívta magába a kalapács és a véső használatát Michelangelo 14:30
- Nagyon vágyott a terhességre Véres Mária, ám hasában ciszta nőtt magzat helyett 13:31
- Ferenc József is fogadta az 1849-ben jelképesen felakasztott Andrássyt 12:37
- Luther Mártont majdnem agyonütötte egy villám, megfogadta, ha túléli, szerzetesnek áll 12:31
- Elhunyt a Hitlert eljátszó Bruno Ganz világhírű svájci színész 11:52
- Nem sokon múlt, hogy a fél évszázados Beatles-koncertfotó ne a szemétben végezze 11:24
- Bronz- és Árpád-kori leletek kerültek elő Bajánál 10:32
- Tudta-e, hogy az első vonalkódolvasót 1974 júniusában helyezték működésbe? 09:36