A 2. világháborúról vitáztak magyar és orosz történészek
2011. november 28. 12:54 MTI
Magyarország és a Szovjetunió a második világháborúban - új megközelítések címmel nemzetközi történészkonferenciát tartottak a Moszkvai Magyar Kulturális és Tudományos Központban.
Korábban
Az apropót a Szovjetunió megtámadásának 70. évfordulója adta. A különböző szekciók témáit tekintve pedig nem általános kérdéseket vitattak meg a tanácskozás résztvevői. Hornyák Árpád, a Magyar Tudományos Akadémia Történettudományi Intézetének munkatársa például a magyar honvédek, jugoszláv partizánok és a szovjet hadsereg 1941-1944 közötti, délvidéki szerepét a háború nemzeti, etnikai kérdéseit boncolgató szekcióban elemezte. Alekszej Kilicsenkov az Orosz Állami Humántudományi Egyetemről a Szovjetunió és Németország háborús gazdaságának küzdelmét vizsgálta. Kaori Kimura az Állami Lomonoszov Egyetem kutatója a Magyarország és Jugoszlávia közötti fegyverszünet feltételének kérdéseiről tartott előadást.
Seres Attila, a Moszkvai Magyar Kulturális és Tudományos Központ tudományos igazgatóhelyettese, - maga is történész, - a kétnapos tanácskozásról elmondta: egy olyan fórumot kívántak teremteni a magyar történészek fiatal generációja számára, amelynek révén kapcsolatot teremthetnek orosz kollégáikkal, segíthetik kutatásaikat.
Mint mondta, "Magyarországon felnőtt egy új történész-korosztály, amelynek tagjai teljesen mentesek a rendszerváltás előtt a történésztársadalomra erőltetett ideológiától és akik szabadon, meggyőződésük szerint, magas szinten és kellő empátiával foglalkoznak a második világháborús korszakkal, amely mindkét nép számára komoly megrázkódtatást jelentett. A két ország tudományos életének képviselői korábban elbeszéltek egymás mellett, és nem beszélték ki magukból történelmi traumákat". A történész-igazgatóhelyettes kollégái véleményét és tapasztalatait összegezve úgy fogalmazott: szerintük a tudományos párbeszéd tudja leginkább feloldani a negatív érzelmeket, ez lehet a kiindulópontja annak, hogy a társadalom is szembenézzen a problémákkal.
A tanácskozást hosszú előkészítéssel, a magyar és az orosz tudományos akadémiák együttműködése keretében lehetett ilyen magas színvonalon lebonyolítani. Mint azt az előadók listája és a megvitatott témák is mutatják, komoly tudományos értéket képviselhet majd az a tanulmány, amely a kétnapos moszkvai tanácskozáson elhangzott előadások anyagát tartalmazza majd. A Moszkvai Magyar Kulturális és Tudományos Központ terve az, hogy 2013 első felére egy nívós tanulmánykötet jelenjen meg.
A konferencia alkalmából a Hadtörténeti Intézet Fotótárából való olyan másolatokat állítottak ki, amelyek a Második Magyar Hadsereggel a keleti fronton történtekről számolnak be.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
12. A középkor és a kora újkor kultúrája
III. Egyén, közösség, társadalom, munkaügyi ismeretek
- Nem volt elragadtatva a ferences szerzetes, aki a tatárjárás után a mongolok fővárosába látogatott
- A felnőttek több mint tizede szenvedhetett rákos megbetegedésben a középkori Angliában
- A középkorban sem volt mindig stigma „bűnben élni”
- „Legnagyobb ellensége” fejezte be a Szent Péter bazilika tervezőjének életművét
- Valóban annyira mocskosak voltak a középkori emberek?
- Habár meggazdagodott műveiből, munka közben csak kenyeret és vizet fogyasztott Michelangelo
- Miért hordtak röhejesen hosszú orrú cipőket a középkorban?
- Donatello híres Dávid-szobrát eredetileg a firenzei dómba szánták
- 10 tény a Mona Lisáról
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle 16:05
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap