Pulitzer Józsefre emlékeznek Makón
2011. október 28. 13:25 MTI
Pulitzer Józsefre emlékeznek szombaton a magyar születésű amerikai újságíró, lapkiadó halálának századik évfordulója alkalmából szülővárosában, Makón.
Korábban
Az emléknap koszorúzással kezdődik a Széchenyi téri Pulitzer-szobornál, majd a hagyományokhoz híven médiakonferenciát rendeznek. A tanácskozáson előadások hangzanak el a Pulitzer család történetéről és Pulitzer József küzdelmes életéről, a sajtószabadság amerikai felfogásáról, a média feladatáról és a hazai újságírói gyakorlatról, illetve a mai magyar médiapiacról.
A konferenciát követően adják át a makói önkormányzat által az ifjúsági újságírók támogatására alapított elismerést, a Pulitzer szülővárosa- díjat. A tehetségkutató pályázatra, amelyet a makói önkormányzat és a Magyar Újságírók Országos Szövetsége ötödik alkalommal írt ki, 14 és 25 év közötti fiatalok jelentkezhettek. Az országos megmérettetésre harminc diák 66 pályamunkát adott be, a zsűri közülük választotta ki két - 18 év alatti és fölötti - kategóriában a legjobbat. A díjazottak megkapják a főtéren álló Pulitzer-szobor - Kiss Jenő alkotásának - kicsinyített mását.
A makói születésű Pulitzer József 1863-ban, tizenhat évesen hajófűtőként vándorolt ki Amerikába, ahol részt vett a polgárháborúban, később volt öszvérápoló, bálnavadász és temetőgondnok, majd újságíró lett. 1869-ben megkapta az amerikai állampolgárságot, és hamarosan St. Louis legnagyobb lapkiadója lett. 1883-ban New Yorkban megvásárolta a csőd szélén álló The World című újságot, amelyet rövid idő alatt a legnépszerűbb és legjövedelmezőbb napilappá tett. Pulitzer 1887-től fokozatosan visszavonult a napi ügyektől, de lapjait 1911-ben bekövetkezett haláláig irányította. Magyarságát soha nem tagadta meg, ő volt az amerikai kongresszus első magyar származású tagja.
Pulitzer József alapította az újságíróknak adható legnagyobb nemzetközi szakmai kitüntetést. A magyar Pulitzer-emlékdíj sok szempontból hasonló, működését tekintve azonban független a New Yorkban évente átadott elismerésektől: a díjat - a Pulitzer-örökösök hozzájárulásával - Fábry Pál, New Orleansban élő magyar üzletember alapította 1988-ban, azzal a céllal, hogy a kelet-közép-európai rendszerváltozást követően elismerést kapjanak a kimagasló szakmai teljesítményt felmutató magyar újságírók.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
hadtörténet
- Megpecsételte Napóleon sorsát a végzetes oroszországi hadjárat
- A háború legfiatalabb katonája is küzdött a somme-i csatában
- Egyetlen hajót sem süllyesztett el a rettegett német monstrum, a Tirpitz
- Nem Hunyadi Jánoson múlott a tragikus kimenetelű várnai csata
- Bár tudomására jutott, nem tett jelentést a Hitler ellen készülő merényletről Erwin Rommel
- Szerencsés véletlen következtében nyerte meg Hódító Vilmos a hastingsi csatát
- Elsöprő győzelmet arattak Kenyérmezőnél Kinizsi Pál csapatai
- Angolnak született, de a magyar szabadságért küzdött Guyon Richárd
- Hét híres levert felkelés
- Máig nem derült fény a hírhedt géprabló, „D. C. Cooper” kilétére tegnap
- Egyedi humorával nyűgözte le a közönséget Latabár Kálmán tegnap
- Macbeth, a tragikus hős és VI. Jakab, a boszorkányos király tegnap
- A protestánsok sérelmei vezettek az első defenesztrációhoz Prágában tegnap
- Az aszódi Podmaniczky–Széchényi-kastély tegnap
- Megpecsételte Napóleon sorsát a végzetes oroszországi hadjárat tegnap
- Saját országának nevét is megváltoztatta Mobutu, Zaire elnöke tegnap
- Utolsó pillanatáig nevettetett Harry Einstein, a nagy komédiás 2024.11.23.