Újra morajlik a világ legpusztítóbb vulkánja
2011. szeptember 22. 08:32
Hanyatt-homlok menekülnek az indonéz Sumbawa-szigetén található Tambora-hegység lábánál lakók a vulkán egyre fenyegetőbb morajlása hallatán. A helyiek joggal aggódhatnak, hiszen 1815-ben 90 ezren vesztek oda a mindent elöntő lávafolyamban.
Korábban
A bátor indonéz farmerek általában semmibe veszik az evakuálásra felszólító parancsot, de a Tambora-hegy lábánál élőknek nem maradt választásuk, miután a pusztító vulkán újra – szó szerint – hallatott magáról.
A világtörténelem leghalálosabb vulkánkitörését itt, 1815-ben jegyezték fel: 90 ezren estek áldozatul a Tambora féktelen pusztításának. Amikor a tűzhányó működésbe lépett, egy 11 kilométer széles, egy kilométer mély krátert hagyott maga után, s körülbelül 400 millió tonna kénes gázt szabadított fel és lövellt az égbe, amivel „nyár nélküli év” köszöntött Európára és az Egyesült Államokra.
Ez sokkal nagyobb emberveszteséget és anyagi károkat okozott, mint a jóval ismertebb 1883-as indonéz (Krakatoa) katasztrófa. A Tambora azonban meg se közelítette a Krakatoa ismertségét, mivel akkoriban igen nehézkes volt a hírközlés, az eseményről csak a lassan forduló tutajok adhattak hírt. 1883-ban azonban már működött a távíró, Krakatoa pedig a világ egyik legelső globális híre lett.
A 240 milliós, 17 ezer szigetből álló ország aktív vulkánjai – Merapi, Kelut – esetében a földművelők csak a határozott hatósági intézkedések láttán csomagolnak, s a lehető leghamarabb visszatérnek a veszélyeztetett területekre. Tambora esete más: a vulkán baljós története már korábban elültette az emberekben a félelem érzését.
Az aktivitásra utaló első jelekre idén áprilisban lettek figyelmesek a hatóságok, amikor a vulkán a hamut és füstöt 1400 méter magasra lövellte fel. A narancssárga riasztás megtette a hatását, noha csak a kráter három kilométeres övezetében élőket kellett evakuálni. Sok emberen így is a pánik lett úrrá, s már a veszélyzónán kívül élők is csomagolni kezdtek. „Arra kértük őket, hogy térjenek vissza, műveljék földjeiket, küldjék a gyerekeiket iskolába; most nehéz időket élünk” – tájékoztatott a jelenlegi helyzetről az egyik közösségi vezető.
A nyolcvanas évekig csak nagyon keveset lehetett tudni a Tambora globális hatásáról, mígnem Grönland egyik 1816-ra datálható rétegében nagy számban előforduló ként fedeztek fel – mondta el Jelle de Boer geológus, a Volcanoes in Human History: The Far-Reaching Effects of Major Eruption című munka társszerzője. A gázok vízgőzzel keveredve savat alkottak, amely több évig az atmoszférában maradt. A hőmérséklet világszerte csökkent, visszaesett a termelés, sok helyen pedig éhínség tombolt, de az Egyesült Államok északnyugati partján még júliusban is hóesésről számoltak be.
A megkérdezett szakértők közül senki sem számít arra, hogy megismétlődhet 1815. De Boer szerint csupán Tambora „kistestvérének” születésének lehetünk tanúi, amikor a magmatizmus során a magma mozgásának következtében új vulkán alakul ki.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
tavasz
Múlt-kor magazin 2015
- Amikor egy tulipánhagymáért luxuslakást lehetett venni
- Így lett Kassa csehszlovák város
- Tíz nagy győzelem a halál fölött
- A modern remetekirályság
- Így tanították Horthyt a 2. világháború után
- A kerti szajha
- Kolozsvár román megszállása
- Az újra megtalált munkásnő
- Trianon előtt - határon túl: megjelent a Múlt-kor tavaszi száma
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley tegnap
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony tegnap
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle tegnap
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter tegnap
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását tegnap
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély tegnap
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila 2024.11.21.
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 2024.11.21.