2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Szobrot kapott a honvéd gyalogezred egykori parancsnoka Székesfehérváron

2011. július 19. 16:01 MTI

Szobrot állítottak Márkosfalvi Sipos Gyula magyar királyi ezredesnek, az egykori Magyar Királyi 17. Székesfehérvári Honvéd Gyalogezred parancsnokának Székesfehérváron; a szobrot hétfőn az ezred egykori laktanyájában, a mai tiszti klubban leplezték le.

A legendás hírű gyalogezred emléknapján tartott ünnepségen előbb bemutatták Damó Elemér: Honvédtiszt az első világháborúban című kötetét, frontnaplóját, majd felavatták a 17. honvéd gyalogezred egykori parancsnokának tölgyfából faragott, egészalakos szobrát, Horváth Lajos népi iparművész alkotását.

Az ünnepség befejezéseként a gyalogezred - Bory Jenő szobrászművész 1928-ban felállított - emlékműve előtt tisztelegtek a katonák, a fegyveres társtestületek és a város több civil szervezetének képviselői.

Az emlékműnél Cser-Palkovics András (Fidesz), Székesfehérvár polgármestere idézte fel az 1891-ben a városba települt gyalogezred történetét. Mint mondta, az ezred katonái szoros kapcsolatot ápoltak a várossal, a katonazenekar például rendszeres közreműködője volt a Fejér megye székhelyén tartott rendezvényeknek, az ottani kulturális életnek.

Székesfehérvár, az egykori és mai katonaváros, elismeréssel adózott és adózik ma is az első világháborús hős katonák emlékének. 1918-ban a város díszpolgárává választotta Márkosfalvi Sipos Gyula ezredest, 1928-ban emlékművet állított a gyalogezred hőseinek, a szobornak helyet adó park pedig a közgyűlés döntése értelmében 2012 januárjától a 17-esek tere nevet viseli majd.

A hős parancsnok emlékének megőrzésére, katonai erényeinek elismerésére díjat is alapított a közgyűlés, azt minden évben a Székesfehérvár köszönti katonáit elnevezésű ünnepi rendezvény keretében adják át egy-egy, kimagasló teljesítményt nyújtó katonának.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. ősz: 1944 – A szégyen éve
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár