Egy zsidó bonyolította le a jemeni fegyverszállítást a náci Németországból
2011. május 5. 08:08 Háárec
A náci Németországból érkező, Jemenbe tartó fegyverszállítmányok lebonyolításáért a harmincas években egy jemenita zsidó volt a felelős, akinek kalandos vállalkozására a zsidóüldözések tettek pontot.
Korábban
1938 májusában a Sturmfels elindult Hamburg kikötőjéből, hogy aztán Jemenben kössön ki, fedélzetén hét puskával, tizenhat pisztollyal, 340 hordónyi puskaporral, tábori kulacsokkal és némi élelemmel. A többi között ezért a szállítmányért is a jó náci kapcsolatokkal rendelkező jemenita zsidó üzletember, az ország vezetőjének, a helyi imám befolyásos képviselője, Israel Subaryi volt a felelős.
Személyes archívumát, benne a németországi szállítmányról készített listákkal és egyéb dokumentumokkal Subaryi lánya és unokája ajánlotta fel a Yad Vashem múzeum számára. A Holokauszt Mártírjai és Hősei Emléknap „Emléktöredékek” kampánya a háború utáni személyes tárgyak összegyűjtését célozza. A múzeum szerint a Subaryi-archívum ennek jelentőségét húzza alá.
Subaryi története több szempontból is érdekes. Szanaaban, Jemen fővárosában született 1894-ben. Lánya visszaemlékezése szerint apja tojásokkal kezdett üzletelni, amelyeket a Jemenben állomásozó török katonáknak adott el, majd ruhaboltot nyitott, a turistáktól és kémektől hemzsegő fővárosban pedig európai üzleti kapcsolatait kezdte kiépíteni, amit nagyban megkönnyített, hogy arabul, héberül, törökül, olaszul, franciául és németül is beszélt.
Az imám palotájához közeli üzlete felkeltette az uralkodó figyelmét, s Subaryi egyre inkább bejáratos lett az udvarba. Később az imám tanácsadója lett, s állítólag még a titkos kincseinek hollétéről is pontos információkkal rendelkezett – derül ki Yosef Tobi professzor A Jew in the Imam's Service című könyvéből.

Subaryi üzleti kapcsolatai jól illeszkedtek a Jemen és Németország közötti érdekazonossághoz. Az imám meg akarta erősíteni a hadseregét, Berlin pedig éppen az arab világban elfoglalt pozíciójának javításán fáradozott. A Hamburgban egészen a világháború kitöréséig élő üzletember a két ország közötti fegyverszállítások lebonyolítója lett, de olyan hiánycikkeket is beszerzett, mint motorkerékpár, parfümök, hűtőszekrény, vagy éppen az édességek.
A zsidók helyzetének ellehetetlenülésével Subaryinak nem volt maradása a Harmadik Birodalomban, de Jemenbe se térhetett haza, mivel az imámhoz közelállók azt mondták az uralkodónak, hogy a férfi átverte őket és védelmi fegyvereket hozatott a közel-keleti országba. Subaryinak két választása volt, az Egyesült Államokba való kivándorlás helyett végül a palesztin mandátumterületen telepedett le.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


tavasz
Múlt-kor magazin 2022
- Lakatos Ernő, a „kiváló napi végrehajtó”
- A mozsgói Biedermann-kastély
- Tévéelnök belügyes gyakorlattal: Tömpe István
- A rivaldafényt kerülő Apró Antal
- A holokauszt soproni mártírjai
- Hét híres királygyilkosság
- Biszku Béla, a megtorlás szimbóluma
- A Duna egykori halcsodái
- Szomorú szerelem a szabadságharc idején
- Tolvajok és gazemberek: a rosszhírű molnárok 19:14
- Több mint Robin Hood – Nottingham titkos föld alatti világa 18:59
- 4000 éve már könyveltek Mezopotámiában 18:21
- Az emberi kapcsolatok szerepe a földművelés kialakulásában 17:01
- Julius Caesar felemelkedése: stratégia, szenátus és a XIII. légió 16:03
- Miért tartózkodtak spanyol katonák Dániában a napóleoni háborúk idején? 15:10
- Tenea a trójai túlélők elfeledett városa 14:35
- Charun az etruszk haláldémon 13:59