2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Megújult és május végétől újra látogatható a siklósi vár

2011. április 20. 12:20 MTI

Befejezéséhez közeledik a siklósi vár részleges rekonstrukciója: a létesítmény másfél év szünet után május 27-től fogad újra látogatókat.

Marenics János, Siklós polgármestere a projekt kapcsán tartott keddi konferencián elmondta, hogy a kivitelezés keretében látogatóközpontot építettek, felújították a barbakánt, a felhajtóhidat, a Dorottya-kertet, a várkápolna belső tereit, s egyebek mellett kibővítették a kiállítóhelyiségeket is. A beruházás 1,6 milliárd forintos költségét hazai, európai uniós és a Norvég Alap pályázati forrásaiból fedezték.

A politikus kiemelte: a fejlesztésnek köszönhetően immár légkondicionált kiállítóhelyiségek alkalmassá váltak nagyobb tárlatok megrendezésére, kiemelkedő hazai és külföldi alkotók műveinek bemutatására. A várudvaron rendezett színházi előadásokon, koncerteken egyidejűleg 650 ülő vagy 2 ezer álló vendéget tudnak fogadni. Erre is alapoznak, amikor célul tűzték ki, hogy a vár látogatottságát a korábbi évi 80-100 ezerről 170 ezerre növelik.

Mint arról Fazekas Gyöngyi, a vár rekonstrukciós munkáiban résztvevő restaurátor az MTI-nek beszámolt, a felújítás során egy Európa-szerte ritkaságnak számító imafülke is előkerült. "Hasonló, falba vájt imafülke legközelebb egy spanyolországi kolostorban található" - mutatott rá a szakember.

Felidézte, hogy a ritka építményre még tavaly szeptemberben bukkantak, és először árnyékszéknek, majd egy minaret bejáratának vélték az egyszemélyes fülkét, amely vélhetően a késő gótika vagy a korai reneszánsz idején, a 15. vagy a 16. században épülhetett. Különlegessége még az a tizenhat darab, Jézus életét bemutató miniatűr táblakép, amelyekhez hasonlót eddig csak Csehországban találtak - tette hozzá Fazekas Gyöngyi.

Buchert Eszter, a Duna-Dráva Nemzeti Park igazgatóhelyettese kitért arra, hogy a siklósi vár felújítása része a nemzeti park, a siklósi, valamint a mohácsi önkormányzat komplex turisztikai fejlesztési programjának.

A 80 százalékos európai uniós támogatást élvező projekt keretében teljesen megújul a Mohácsi Történelmi Emlékhely, Mohácson vízi sporteszköz- és kerékpárkölcsönzőt nyitnak, pincéket újítanak fel, de jut pénz a Duna-parton partfalrendezésre is. Az igazgatóhelyettes magyarázata szerint minderre azért van szükség, mert ezen látványosságok az 1970-es, 1980-as évek óta veszítettek népszerűségükből. Azt szeretnék, ha a rekonstrukciók és az új élményelemek révén a siklósi vár, a mohácsi emlékhely, de egész Dél-Baranya vonzóbbá válna a turisták számára, akik ezáltal nemcsak egy, hanem több napot is eltöltenének a térségben.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. ősz: 1944 – A szégyen éve
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár