Meghatározó szerepet töltött be a játék Mohendzsodáróban
2011. február 9. 10:52
A játék négyezer éve is központi helyet töltött be az emberek életében – állítja a svéd Göteborgi Egyetem kutatója, aki a játékok társadalmi szerepét vizsgálta a bronzkori Indus-völgyi város lakói körében.
Korábban
Egyáltalán nem számít szokatlannak, ha az archeológusok az ősrégi régészeti lelőhelyeken játékokkal kapcsolatos leletekre bukkannak, azonban általánosan elmondható, hogy a szakemberek egyáltalán nem fordítanak sok időt a kutatásukra. „Például ártatlan szórakozási lehetőségként tekintenek rájuk, rituális aspektusból, esetleg mint a társadalmi rang szimbólumaiként vizsgálják, de minden esetben igaz, hogy nem tulajdonítanak nagy jelentőséget nekik” – mondta el Elke Rogersdotter, a tanulmány szerzője.
Rogersdotter a mai Pakisztán területén található Mohendzsodáró ősi romjainál talált, játékokkal kapcsolatos leleteket vizsgálta meg; ez a legnagyobb városi településnek számít a bronzkori Indus-völgyében. Mohendzsodárót azonban nagyon nehéz kutatni, mivel az ásatás során egyetlen templom vagy palota sem került elő, így azt is homály fedi, hogyan irányították a közösséget, vagy hogy miként nézett ki a városi elit.
Rogersdotter kutatása néhány valóban meglepő eredménnyel szolgált: a városban talált leletek közül ugyanis minden tízedik valamilyen játékkal hozható összefüggésbe, például dobókockák és különböző játékeszközök formájában. Ráadásul ezek nem szétszórva találhatók meg, amiből a kutató arra következtetett, hogy az emberek egy helyben, egy erre a célra kialakított helyiségben játszottak.
„A játékok minősége és a strukturált elosztás azt mutatja, hogy a játék már a négyezer éve élt elődeink mindennapi életében is meghatározó szerepet töltött be” – mondta el Rogersdotter. „Társadalmi fontosságuk meghatározása a már kialakult gondolkodásmódunkat komoly kihívás elé állítja” – tette hozzá a kutató.

Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.

- Tolvajok és gazemberek: a rosszhírű molnárok 19:14
- Több mint Robin Hood – Nottingham titkos föld alatti világa 18:59
- 4000 éve már könyveltek Mezopotámiában 18:21
- Az emberi kapcsolatok szerepe a földművelés kialakulásában 17:01
- Julius Caesar felemelkedése: stratégia, szenátus és a XIII. légió 16:03
- Miért tartózkodtak spanyol katonák Dániában a napóleoni háborúk idején? 15:10
- Tenea a trójai túlélők elfeledett városa 14:35
- Charun az etruszk haláldémon 13:59