Három ritka "gépmadár" újul meg Szolnokon
2011. február 8. 10:12 MTI
Magyarországon párját ritkító repülőgépek felújítása zajlik Szolnokon, a közel féléves munkával megszépített légi járműveket várhatóan tavasztól csodálhatják meg a Tisza-parti megyeszékhelyen működő repülőmúzeum látogatói.
Magó Károly, az intézmény részéről hangsúlyozta: bár az ősztől tavaszig tartó holtszezon a gyűjtemény karbantartásának fő időszaka, a mintegy 22 ezer négyzetméteres területen elterülő, közel félszáz helikoptert és repülőgépet bemutató Szolnoki Repülőmúzeum munkatársai számára még ilyenkor is ritka esemény, hogy egyszerre három különleges légi jármű felújításán dolgozhassanak.
Jelenleg azonban éppen ezt teszik, ráadásul immár hónapok óta - mondta. A műhelyükben álló egy-egy Jak-12R, Jak-18, illetve Po-2 típusú gépmadár csinosítása ugyanis még 2010 őszén kezdődött. Utóbbi gép rekonstrukciójához ráadásul egy új kifejezés megszületése is kapcsolódik. Ez a „kapitalista szombat”, melynek a múzeum dolgozói keresztelték el azokat az alkalmakat, amikor a repülők civil szerelmesei segédkeztek a Po-2-es szétszerelésében.
Honorárium gyanánt a gyűjteményt gondozó szakemberek a masinák történetéről szóló érdekességekkel szórakoztatták az önkénteseket és kívül-belül bemutatták nekik a kiállított gépeket – mesélte Magó Károly zászlós, aki Nagy András nyugalmazott alezredessel, a múzeum vezetőjével és kollégájával: Lente Zoltán századossal együtt az MTI-nek is elárult néhány érdekes adalékot a három repülőgép „előéletéről”.
Elmondták, a felújítás alatt álló légi járművek közül a két Jak hosszú időn át egy raktárban várta sorsa beteljesülését. Így ezeket 17 esztendő után először láthatja majd a nagyközönség. Ráadásul a Jak-12R-ből hazánkban kizárólag ennek az egy példánynak a létezéséről tudnak. A típusnak ebből a változatából világszerte sincsen több 2-3 darabnál. Egyébként a másik két repülő sem tucat példány: a Jak-18-asból a szolnokival együtt mindössze kettő, míg a Po-2-esből három darab található határainkon belül. A Jak-18-as múltjából mind emellett említésre méltó momentum, hogy ez volt az utolsó, sorozatban Magyarországon (is) gyártott, motoros repülőgéptípus.
Ami pedig a rendeltetésüket illeti: a Jak-okat egykor futár, illetve oktatógépként használták. A Po-2-esek azonban még náluk is univerzálisabbak voltak: az említett feladatokon túl ugyanis az éjszakai bombázástól az utasszállításon át egészen a mentésig, illetve permetezésig hihetetlenül sokféle célt szolgáltak.
A három gépmadár tehát a közel hat hónapon át tartó aprólékos szerelés és javítás után – a létesítmény munkatársainak szándékai és reményei szerint – a Szolnoki Repülőmúzeum április 1-jei szezonnyitójára már a kiállított gépek között várják majd az érdeklődőket.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 10% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.

nácik
- Sorsdöntő hibát vétett Németország a Szovjetunió haderejének alábecslésével
- Emberrablásokkal tarkított ádáz harc folyt a német tudósokért a II. világháború végén
- A Wehrmacht-katonák érkezése után sem állt meg az élet Párizsban
- A francia falu, ahol a megszálló SS-katonák után csak üszkös romok maradtak
- Amikor a nácik tömegmészárlással torolták meg Reinhard Heydrich halálát
- A nácik őrült terve, avagy így éltek volna túszként a zsidók Madagaszkáron
- 10 tény Picassóról tegnap
- Kiolvasztják a kutatók az eddig eredeti állapotában őrzött tussenhauseni Jégherceget tegnap
- Az alkukból nem kért, visszautasította a miniszterelnöki széket ifjabb Andrássy Gyula tegnap
- Negyvenezer fa pusztulását okozta, kis híján mégis feledésbe merült a tunguszkai esemény tegnap
- A fekete Buffalo-katonák, akik átkerekeztek a Vadnyugaton 2022.06.29.
- Valóban a nándorfehérvári győzelem hírét vitte a déli harangszó? 2022.06.29.
- Még a 20. században is felbukkantak elefántok a világ harcterein 2022.06.29.
- Tűpontosan ábrázolta és kíméletlen kritikával illette a magyar társadalmat Móricz Zsigmond 2022.06.29.