A testőrírókat bemutató kiállítás nyílt Bécsben
2010. november 30. 13:32 MTI
A 18. századi testőrírókat bemutató kiállítás nyílt Bécsben, a magyar királyi nemesi testőrség egykori épületében, a jelenleg az osztrák igazságügyi minisztériumnak otthont adó Trautson-palotában.
Korábban
A testőrség 1760-as megalapítása után egy évtizeddel Bécs a testőríróknak köszönhetően a magyar irodalmi megújulás egyik központja lett - emelte ki a kiállítást megnyitó beszédében Szőcs Géza, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium kultúráért felelős államtitkára. A hosszú évekre visszatekintő kiváló osztrák-magyar kulturális kapcsolatokat jelképezi a kiállítás helyszíne, a nemesi gárdának, majd évtizedeken át a bécsi magyar kulturális intézetnek helyet adó barokk palota - mondta. Az ünnepségen jelen volt és köszöntőt mondott mások mellett Claudia Bandion-Ortner osztrák igazságügyi miniszter is.
A testőrség Mária Terézia nevéhez fűződő alapításának 250. évfordulójáról megemlékező tárlat a palota egykori ebédlőtermében (Sala terrena) kapott helyet. A márványburkolatú falak között, díszesen festett mennyezet alatt elrendezett kiállítási tárgyak - festmények, metszetek, eredeti nyomtatványok és kéziratok - jórészt a Petőfi Irodalmi Múzeum és a Magyar Nemzeti Múzeum gyűjteményéből kerültek ki.
A bécsi kiállítás egyfajta "szellemidézés", jelképesen újból egy asztalhoz ülteti a testőrírókat - mondta el Benkő Andrea kurátor. A csoport tagjait - Bessenyei Györgyöt, Kisfaludy Sándort, Báróczi Sándort, Barcsay Ábrahámot és társaikat - a terem közepén álló, terített asztalon elhelyezett rövid ismertetők, a korszakot és a testőrírók munkásságát a falak mentén álló tárolókban és paravánokon elhelyezett tárgyi emlékek mutatják be.A barokk építészet egyik legjelentősebb osztrák tervezője, Johann Fischer von Erlach tervei alapján épült Trautson-palotában (más néven Gárdapalotában) kapott helyet az 1924-ben alapított bécsi Collegium Hungaricum is. A magyar kulturális intézet 1963-ban költözött jelenlegi helyére, a Hollandstrasséra, azután, hogy a magyar állam 1960-ban eladta a Trautson-palota épületét Ausztriának.
A magyar testőrírókat bemutató tárlat a budapesti Petőfi Irodalmi Múzeum, a bécsi Collegium Hungaricum és az Ausztriai Magyar Egyesületek és Szervezetek Központi Szövetsége közös szervezésében jött létre, az osztrák igazságügyi miniszter és Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi miniszter védnöksége alatt.
A kiállítás december 10-ig látogatható.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap