Átértékelik Hóman Bálint munkásságát
2010. november 25. 09:09 MTI
"Történelmi átértékelés" címmel levéltári konferenciát rendeztek szerdán Székesfehérváron Hóman Bálint munkásságáról, a politikai szerepvállalása miatt mindmáig vitatott életművű történész születésének 125. évfordulóján; ez alkalomból két kiállítást is nyitottak, amelyen Hóman Bálint és Székesfehérvár kapcsolatát mutatták be.
Korábban
A Kodolányi János Főiskola Hungarológiai Műhelye, Székesfehérvár és Fejér megye közgyűlése, a Fejér Megyei Múzeumok Igazgatósága és a Magyar Történelmi Társulat által szervezett rendezvényen történészek, tudományos szakemberek értékelték tevékenységét, mutatták be szellemi-politikai arcképét.
Cser-Palkovics András (Fidesz) Székesfehérvár polgármestere emlékeztetett rá, hogy Hóman Bálint (1885-1951), Székesfehérvár országgyűlési képviselőjeként sokat tett a város fejlődéséért. L. Simon László országgyűlési képviselő, a parlament kulturális és sajtóbizottságának elnöke úgy fogalmazott, hogy Hóman Bálint a 20. század egyik legnagyobb kultúrpolitikusa volt. Példáját idézve rámutatott, hogy van átjárás a politika és a kultúra között. Szőcs Géza, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium kultúráért felelős államtitkára szerint el kell tüntetni a kiközösítés, a megbélyegzés nyomait.
A konferencián neves történészek - köztük Romsics Ignác egyetemi tanár, Tőkéczki László tanszékvezető egyetemi docens, Pritz Pál egyetemi magántanár és Dénes Iván Zoltán tanszékvezető egyetemi tanár idézték fel Hóman Bálint szellemi-politikai arcképét, a magyar történetírásban betöltött szerepét, s kapcsolatát Szekfű Gyulához, majd három szekcióban folytatták a tanácskozást.
A tudományos rendezvény kísérő programjaként a Fekete Sas Patikamúzeumban Hóman Bálint és Székesfehérvár címmel, a Városi Levéltárban pedig Hóman Bálint, Székesfehérvár képviselője címmel nyitottak kiállítást, illetve kamaratárlatot.

Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


tavasz
Múlt-kor magazin 2015
- Amikor egy tulipánhagymáért luxuslakást lehetett venni
- Így lett Kassa csehszlovák város
- Tíz nagy győzelem a halál fölött
- A modern remetekirályság
- Így tanították Horthyt a 2. világháború után
- A kerti szajha
- Kolozsvár román megszállása
- Az újra megtalált munkásnő
- Trianon előtt - határon túl: megjelent a Múlt-kor tavaszi száma
- Tolvajok és gazemberek: a rosszhírű molnárok tegnap
- Több mint Robin Hood – Nottingham titkos föld alatti világa tegnap
- 4000 éve már könyveltek Mezopotámiában tegnap
- Az emberi kapcsolatok szerepe a földművelés kialakulásában tegnap
- Julius Caesar felemelkedése: stratégia, szenátus és a XIII. légió tegnap
- Miért tartózkodtak spanyol katonák Dániában a napóleoni háborúk idején? tegnap
- Tenea a trójai túlélők elfeledett városa tegnap
- Charun az etruszk haláldémon tegnap