Kereszttűzbe került Franco sírja
2010. november 23. 09:01
Évről évre vitát gerjeszt a Francisco Franco spanyol diktátor végső nyughelyéül szolgáló Valle de los Caídos. Az állami pénzből finanszírozott mauzóleum ügye nem csak a baloldal szemét csípi, a társadalmi vitába a papok is bekapcsolódtak.
Korábban
Egy évvel a spanyol polgárháború (1936-1939) után Franco tábornok úgy döntött, a harcokban elesettek emlékét méltó módon kell ápolni, majd erre a célra a Valle de los Caídos-t jelölték ki. 1959-ben a diktátor úgy határozott, hogy a köztársaságpártiakat is itt kellene eltemetni, ezért a baloldal híveinek földi maradványait áthelyezték és újra eltemették. Mivel az emlékhelyet részben politikai foglyokkal építették, s a hely ikonikus ábrázolásai Franco nemzeti katolicizmusához (nacionalcatolicismo) kötődnek, a Valle de los Caídos-t mindig is a nacionalistákkal azonosították.
„Az a magyarázat, hogy az emlékhely az összes elesettnek állít emléket, történelmileg nem pontos” – mondta el Julian Casanova, a zaragozai egyetem történészprofesszora. „Ez olyan, mintha építenénk egy piramist, s azt mondanánk: ott nem csak a fáraó van eltemetve” – tette hozzá.
Többek között ezzel magyarázható, miért zarándokolt el a hétvégén több ezer spanyol Valle de los Caídos-ba. Sokak számára az alkalom kiváló lehetőség volt arra, hogy egy gyászmise keretében leróják kegyeletüket a diktátor halálának évfordulóján. Megint mások egyenesen Madridból érkeztek a fővárostól mintegy negyven kilométerre levő emlékhelyre, fasiszta dalok és szimbólumok kíséretében. Egy ennél kisebb, de lelkesedésben az előző csoportokhoz felnövő csoport viszont azért demonstrált, hogy felhívja a figyelmet: a kormány továbbra is pénzzel támogatja az emlékhely fenntartását.
A polgárháború nyomait mind a mai napig magán viselő ország idén még egy problémával találta szembe magát: a bazilikát felújítás miatt bezárták. „A legtöbb baj a kőszobrokkal van, köztük a Pietával, amely könnyen széteshet” – mondta egy magát meg nem nevező illetékes.
A kényszerű lépést a Spanyolország egyik leglátogatottabb látványosságának számító Valle de los Caídos-t felkereső turisták tudomásul vették – nem úgy a bazilika fenntartói. Franco 1957-ben kolostort alapított, a bencés szerzetesek pedig évről-évre misét tartottak a templom falai között. Mivel legutóbb ennek a kötelezettségüknek nem tudtak eleget tenni, a szabad ég alatt bonyolították le az istentiszteletet.
Sokan úgy látják, hogy a szocialista kormány – amely a történelmi emlékezet törvényével igyekszik „francótlanítani” a spanyol utcákat és köztereket – újra leporolja a kérdést, s a bazilika bezárásával a diktátor kultuszát igyekszik elnyomni.
A spanyol politikai elit is megosztott: egyes pártok múzeummá szeretnék átalakítani az emlékhelyet, míg mások Franco földi maradványait a családi sírban szeretnék látni, a tábornok diktatúrájának áldozatul esettek leszármazottjait képviselő Forum for Historical Memory pedig egyenesen azt tanácsolja: fel kellene robbantani az emlékhelyet.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 10% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


Németország
- Nem szült bizalmat aláírói között az antikomintern paktum
- Múltbeli szerepének jelképes súlya miatt rendezték Nürnbergben a háborús bűnösök perét
- A –25 fokos hidegben fordult a németek ellen a hadiszerencse Sztálingrádnál
- Tíz nap alatt vált „Moszkva hőséből” Sztálin ellenségévé Vlaszov tábornok
- Egyetlen hajót sem süllyesztett el a német haditengerészet rettegett monstruma, a Tirpitz
- Nemcsak információs küzdelemben, tűzharcban is alulmaradtak a sörpuccs kirobbantói
- Pöcegödörbe süllyesztett iratok, szalma alá rejtett urán: a náci atomprogram vége
- Magyarországra is került a leomlott berlini falból
- Jó szándék vezérelte, de óriási károkat okozott Trója feltárásakor Heinrich Schliemann
- Csütörtöktől láthatjuk a mozikban a Semmelweis című filmet 13:24
- Egy új világot nyitott meg Enrico Fermi az első atommáglyával 09:50
- Soha nem tudott elszakadni a labdarúgástól a legendás Bozsik József 08:20
- Visszaadta a szabadság reményét Erdélynek az eltökélt ágyúöntő mester, Gábor Áron tegnap
- Maffiaszerű leszámolások forgatagában ért véget a Perzsa Birodalom aranykora tegnap
- Cipónyira dagadt térddel küzdötte ki második olimpiai aranyát Kozma Pici tegnap
- Nagy érdeklődés közepette találtak új gazdára Václav Havel személyes tárgyai tegnap
- Magyar néprajzkutató gyűjteményéből nyílt kiállítás Mongóliában tegnap