Akinek nem volt elég
2010. szeptember 23. 15:09 MTI
Egyedi fotókkal illusztrált, nagyrészt személyes visszaemlékezéseket tartalmazó könyv jelent Váci Mihály Kossuth- és József Attila-díjas író-költőről. A kötetet szerdán mutatták be a költő "szőke városában", Nyíregyházán.
Tar János, a kötet szerzője tizennégy éven át volt az író közvetlen ismerőse, s mint azt a megyei könyvtárban megrendezett bemutatón elmondta, Vácival való kapcsolatukat "meghitt barátság jellemezte". A Váci Mihály élete címet viselő, szubjektív visszaemlékezéseket, történeteket tartalmazó könyv számos, a nyilvánosság előtt nem ismert részletet közöl az író életéről, többek között a halála után 34 évvel kiadott 1956-os naplójáról is tartalmaz újdonságokat.
A kötet az íróval kapcsolatos tényeket és tévhiteket egyaránt bemutatja, felvillantva Váci Mihály életének epizódjait: az olvasó betekinthet családjának történetébe, az író iskolaéveibe, a zene iránti kötődésébe. A szerző magánkiadásában megjelentetett könyvében emellett ír Váci és Illyés Gyula kapcsolatáról, az író külföldi útjairól, de költészetének értelmezéséről is olvashat az érdeklődő. A könyv érdekessége, hogy olyan, eddig nem közölt fotókat is tartalmaz, melyek csak a szerző magánarchívumában lelhetőek fel.
Váci Mihály 1924. december 25-én született Nyíregyházán föld nélküli szegényparasztok leszármazottjaként. A tanítóképzőt a későbbi költeményeiben csak "szőke városnak" nevezett szabolcsi megyeszékhelyen végezte el; 1949-ben Budapestre került, ahol a Tankönyvkiadó munkatársaként szerkesztői munkákat végzett. Első versei 1955-ben jelentek meg az Új Hang folyóiratban, s ugyanebben az évben látott napvilágot Ereszalja című verseskötete, melyet a kritika is figyelemmel illetett. Az 1961-ben megjelent Mindenütt otthon című kötete országos érdeklődést keltett, s már nemcsak a kritikusok, hanem az olvasóközönség is felfigyelt költészetére.
Az író az irodalmi közéletben is aktívan részt vett: az Élet és Irodalom munkatársa, majd haláláig az Új Írás folyóirat szerkesztője volt. 1963-tól országgyűlési képviselőként is dolgozott, egy kulturális delegáció tagjaként Vietnamban érte a halál 1970. április 16-án. Nyíregyházán utca és a helyi művelődési központ viseli nevét, szobor és emléktábla őrzi emlékét; Székesfehérváron és Tiszavasváriban iskolát is elneveztek róla.

Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


12. A középkor és a kora újkor kultúrája
III. Egyén, közösség, társadalom, munkaügyi ismeretek
- Nem volt elragadtatva a ferences szerzetes, aki a tatárjárás után a mongolok fővárosába látogatott
- A felnőttek több mint tizede szenvedhetett rákos megbetegedésben a középkori Angliában
- A középkorban sem volt mindig stigma „bűnben élni”
- „Legnagyobb ellensége” fejezte be a Szent Péter bazilika tervezőjének életművét
- Valóban annyira mocskosak voltak a középkori emberek?
- Habár meggazdagodott műveiből, munka közben csak kenyeret és vizet fogyasztott Michelangelo
- Miért hordtak röhejesen hosszú orrú cipőket a középkorban?
- Donatello híres Dávid-szobrát eredetileg a firenzei dómba szánták
- 10 tény a Mona Lisáról
- Julius Caesar felemelkedése: stratégia, szenátus és a XIII. légió 16:03
- Miért tartózkodtak spanyol katonák Dániában a napóleoni háborúk idején? 15:10
- Tenea a trójai túlélők elfeledett városa 14:35
- Charun az etruszk haláldémon 13:59
- Ön ismeri a Vatikán himnuszát? 12:47
- Kincsek az iszapból: a Temze titkai 11:49
- Vonatrablással és fosztogatással töltötte az időt a Jesse-Younger banda 10:50
- Római kori tömegsírt fedeztek fel Bécsben 10:14