Huszárportya Európában
2010. augusztus 18. 08:14
Különleges vállalkozásba fogtak a magyar hagyományőrzők: Portugáliából elindulva, huszáröltözetben, Luzitano lovakon tesznek meg 3500 kilométert, és érkeznek majd meg a legnagyobb magyar egykori birtokára.
Korábban
A magyar huszárok hadtörténelmi szerepének népszerűsítése céljából 2010. július 15-én magyar hagyományőrzők indultak útnak Luzitano lovakon Portugáliából. A nagyjából 3500 km-es út során Monsanto-ból Spanyolország-Franciaország-Olaszország-Szlovénia érintésével Magyarországra, gróf Széchenyi István huszárkapitány a "legnagyobb magyar" egykori birtokára érkeznek meg.
A hat NATO tagállamon átívelő Nemzetközi Huszár-portya a múlt történelmének egy kiváló fegyvernemét és annak katonáját kívánja a szolgálatban megidézni, elénk adva hősi tetteit és katonaerkölcsi nagyságát - olvashatjuk a tájékoztatóban. Az utazásról a Huszárportya blogja tájékoztat: legutóbbi, augusztus 12-i bejegyzésük Zariquieguiben kelt, és eszerint a katonák épp a Camino mentén haladnak Roncesvalles felé.
A Magyar Huszár oldalán már egy 16-i bejegyzés szerepel: "A karbantartás nagyon jól sikerült, megolajoztuk a lószerszámokat, megvarrtuk az elszakadt ruhákat, nyerget javítottunk, csizmát sarkaltunk és az aggregátor is új olajat kapott. A lovak egész nap legelésztek a jó magas fűből és élvezték a pihenőnapot. Főleg Mimo örült, hogy csak a tízméteres kötelet kellett húznia, egyébként teljesen szabadon járt kelt a mezőn. Széplány futót kapott két fa között, mert a virgonc hölgyben nem bíztunk, hogy nem kell majd rohanni utána. Az elázott felszerelés is megszáradt és felkészültünk, hogy holnap „lábújjhegyen” átlovagolunk Tarbesba. A patkóknak legjobb lenne, ha nem mennénk, hanem repülnénk. Telefonon bejelentkeztünk Szedlacsek Róbert ezredes úrnál, párizsi attasénál, aki nagyon örült, hogy elértük Franciaországot."

Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


tavasz
Múlt-kor magazin 2017
- Nők a fronton – megjelent a Múlt-kor tavaszi száma
- Hét híres ember, aki nyomtalanul eltűnt
- Szinyei Merse Pál: Majális
- Szacsal, Nopcsa-kastély
- Önkéntes munkaszolgálat Magyarországon 1935–1944
- A Közel-Kelet amazonjai
- Cornelia, a Gracchusok anyja
- Az első magyar értelmi fogyatékosokat nevelő intézet története
- Trujillo, a Dominikai Köztársaság diktátora
- Tolvajok és gazemberek: a rosszhírű molnárok tegnap
- Több mint Robin Hood – Nottingham titkos föld alatti világa tegnap
- 4000 éve már könyveltek Mezopotámiában tegnap
- Az emberi kapcsolatok szerepe a földművelés kialakulásában tegnap
- Julius Caesar felemelkedése: stratégia, szenátus és a XIII. légió tegnap
- Miért tartózkodtak spanyol katonák Dániában a napóleoni háborúk idején? tegnap
- Tenea a trójai túlélők elfeledett városa tegnap
- Charun az etruszk haláldémon tegnap