Megújul a gödöllői kastély lovardája
2010. március 29. 10:25
Döntött a kormány: a Gödöllői Királyi Kastély fejlesztésének újabb ütemeként elkezdődhet a lovarda és a barokk istálló felújítása. A beruházás tervezett költsége mintegy egymilliárd forint.
Korábban
„A fejlesztés célja a kastély kulturális komplexummá való kiteljesítése” - mondta el korábban a műemlékem.hu-nak a kastély igazgatója. Révész T. Mihály most hozzátette: miután a kormány döntött a beruházás 90 százalékban uniós forrásból finanszírozott folytatásáról, a tényleges munkálatokat július 1-jén kezdik majd meg (az előkészítés és tervezés már hónapok óta tart), s a lovarda átadására még ebben az évben, december 31-ig kerül majd sor.
Ezzel a kastély alkalmassá válik arra is, hogy protokollhelyszín legyen az Európai Unió magyar elnöksége idején. „Külön köszönetet érdemel a város és polgármestere, Gémesi György, hiszen ők biztosítják az egymilliárdos beruházáshoz a tíz százalékos önrészt” - tette hozzá Révész T. Mihály.
Magyarország legnagyobb barokk kastélyának lovardája 1746 és 1749 között épült. Erzsébet királyné kívánságára később átépítették, a padlószintet feltöltötték, az ablakszintet megemelték, s kerek manézst alakítottak ki benne, melynek négy pontjára tükröket helyeztek. A lovarda a királyné egyik kedvenc tartózkodási helye volt a kastélyban. Műlovarnők, cirkuszi lovasok tanították a királynét bizonyos mutatványokra, de nem csak lovas események zajlottak itt. Horthy Miklós kormányzó engedélyével különböző rendezvényeket, bálokat is tartottak e falak között. Később tábori kórházat, a II. világháborút követően szovjet laktanyát rendeztek be a lovardában. 1987-ben beszakadt az épület tetőszerkezete.
A projekt részeként 2011 első negyedévének végére új köntösbe öltözne a kastély barokk istállója is, ahol a jövőben főként a királyi lovas hagyományok tárgyi emlékeit mutatnák be. A nagyrekonstrukció II. ütemének számító lovarda- és istálló-felújítás összköltsége 1 milliárd forint, ebből 900 milliót uniós forrásból finanszíroznak, a fennmaradó hányadot a város költségvetéséből fedezik.
A királyi kastély 2013. december végéig zajló komplex felújításával kapcsolatban az igazgató megjegyezte: április végén átadják a megszépült 52 ezer négyzetméteres parkot, míg a kastély két szárnyának modernizálása júniusban és júliusban fejeződik be. A Magyarországon folyó legnagyobb örökségvédelmi fejlesztés összköltsége eredetileg 5,6 milliárd forint lett volna, ám az infláció miatt a végösszeg eléri majd a 6,2 milliárdot. Mivel az uniós támogatással együtt rendelkezésre álló 2,5 milliárd forintot a közeljövőben elköltik, további 3,7 milliárdra lesz szükség, amelyet újabb uniós pályázatokon akarnak megszerezni.
Fotópályázat a megújuló terekről – részletek a műemlékem.hu magazinjában
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
1. világháború
- A háború legfiatalabb katonája is küzdött a somme-i csatában
- Ördögként és szentként is emlegették a cári család kegyébe férkőző Raszputyint
- Az első világháború végén még a fegyverszünet aláírását követően is folytak harcok
- Előnytelen békét eredményezett Oroszország számára a bolsevik hatalomátvétel
- Máig számos rejtély övezi a sandringhami zászólalj eltűnését
- A méhek támadása is hozzájárult a britek tangai vereségéhez
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött 2024.11.20.
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco 2024.11.20.
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein 2024.11.20.