Az első világháborúra emlékeztek a franciák és a németek
2009. november 11. 19:05 MTI
A francia-német barátság jegyében Angela Merkel személyében először vett részt német kancellár a francia elnök oldalán szerdán az I. világháború harcait lezáró fegyverszünet évfordulóján tartott megemlékezésen a párizsi Diadalívnél, ahol a történelemben először csendült fel a német himnusz.
Korábban
Nicolas Sarkozy beszédében megköszönte Angela Merkel "történelmi gesztusát", amiért elfogadta a meghívást. Az eseményt a hivatali elődeik között 25 évvel ezelőtt történt szimbolikus megbékélés folytatásának nevezte, amikor a verduni csatamezőn Helmut Kohl és Francois Mitterrand kéz a kézben emlékezett meg a két ország háborús halottairól.
Két nappal a berlini fal leomlásának 20. évfordulója után Merkel Párizsban azt hangsúlyozta, hogy a barátsággá alakult francia-német megbékélés túlmutat a két országon, mert annak fő célja Európa. "Franciaország és Németország tisztában van saját történelmével, de missziójuk közös: a kontinens békéjének biztosítása és megőrzése" - mondta a német kancellár. "Soha nem felejtjük el, mennyit szenvedtek a franciák a németek miatt a 20. század első felében. De van egy erő, amely segít elviselni a megtörtént eseményeket, s ez a megbékélés ereje. Ebből születhet meg a bizalom és a barátság is" - hangsúlyozta Merkel, aki szerint november 11. a béke napja, a berlini fal leomlásának évfordulója pedig a szabadság szimbóluma Európa számára.
A francia államfő szerint november 11-én Franciaország nem a Németország felett aratott győzelmére emlékezik, hanem arra háborúra, amely mindkét nép számára szörnyű volt. "A német anyák ugyanazt a fájdalmat érezték fiaik koporsói előtt, mint a francia anyák" - fogalmazott Sarkozy. Hozzátette: "A sok harc és szenvedés után a két nép megértette, hogy a balsors befejezéséhez kezet kell nyújtania egymásnak: a vér emlékével megpecsételt francia-német barátságot, a békét azóta tudjuk megőrizni, amióta a két nép eldöntötte, hogy együtt építi Európát. Majd félévszázada, hogy együtt építjük a jövőt" - mutatott rá Sarkozy.
A francia elnök a német-barátságot "megőrzendő kincsnek" nevezte, és arra emlékeztetett, hogy a két ország ugyanazokat az értékeket képviseli, és ugyanúgy képzeli el Európa jövőjét. Ezért szerinte mostantól szorosabbra kell fűzni a francia és német politika együttműködését, és a két országnak közös javaslatokat kell tenni a nemzetközi színtéren. Pierre Lellouche Európa-ügyi államtitkár a múlt héten jelentette be, hogy Párizs kezdeményezésére a két ország kormánya várhatóan januárban közös miniszteri posztot hoz létre. Az azt betöltő személy mindkét ország kormányülésein részt fog venni.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
nácik
- A Sztálin elleni harcra buzdított Andrej Vlaszov, de Hitler bizalmát nem nyerte el
- A rossz időjárási viszonyok mentették meg Hitler életét
- Versenyeztek a nagyhatalmak a német tudósokért a 2. világháború után
- Családját is feláldozta a propaganda mestere, Joseph Goebbels
- Titkos diplomáciai küldetésben is részt vett a háború alatt Szent-Györgyi Albert
- Még az akasztófa árnyékában is tagadta bűnösségét Hermann Göring
- Már az első percben gólt rúgott az Aranycsapat az évszázad mérkőzésén 08:20
- Máig nem derült fény a hírhedt géprabló, „D. C. Cooper” kilétére tegnap
- Egyedi humorával nyűgözte le a közönséget Latabár Kálmán tegnap
- Macbeth, a tragikus hős és VI. Jakab, a boszorkányos király tegnap
- A protestánsok sérelmei vezettek az első defenesztrációhoz Prágában tegnap
- Az aszódi Podmaniczky–Széchényi-kastély tegnap
- Megpecsételte Napóleon sorsát a végzetes oroszországi hadjárat tegnap
- Saját országának nevét is megváltoztatta Mobutu, Zaire elnöke tegnap