Avar sírokat rejtett a homokbánya
2009. szeptember 16. 20:14 MTI
Avar kori sírokra és egy késő bronz kori település maradványaira bukkantak a szegedi Móra Ferenc Múzeum régészei az egykori szőregi homokbánya területén.
Korábban
A szőregi szabadidőpark építéséhez kapcsolódó leletmentő ásatás során összesen hat, a 7-8. századból származó avar kori sír és egy késő bronz kori település maradványa, néhány terménytároló gödör került elő - mondta el Balogh Tibor ásatásvezető régész.
A jó állapotban megmaradt sírok anyaga rendkívül látványos. Az egyik fiatal - tíz-tizenöt éves - nő csontvázát rejtő sírból a szokványosnak mondható cserépedény és állati csontból készült mellékletek mellett előkerült egy orsógomb és egy szépen megmunkált, csont tűtartó is.
A férfi sírok - amelyek húsz és negyven éves koruk között elhunytak csontvázát rejtik - egyikében pedig egy bronzveretes övet találtak. A bőrre felvarrt fém díszekkel ékesített övet feltehetően akkor kaphatta meg az ifjú, amikor férfivá érett - közölte a szakember.
Iványi Aurél, a körzet önkormányzati képviselője elmondta, hogy az ásatás nem hátráltatja a szabadidőpark uniós támogatással megvalósuló rekonstrukcióját, a Rózsaünnep és a hagyományőrző szőregi csata helyszínéül szolgáló terület rendezése a tervezet novemberi határidőre előreláthatólag elkészül.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.

- Az istenek zenéje visszhangzik az ókori Szelinoszban tegnap
- A Lavau-i herceg sírja: a kelta főméltóság utolsó nyomai tegnap
- Batthyány Gyula koncepciós pere tegnap
- Európai típusú őskori eszközöket találtak Kínában tegnap
- Kultúrák metszéspontjában – Spanyolország mesés mór öröksége tegnap
- Felvirágoztatta Egyiptomot Hatsepszut, Ámon leánya tegnap
- Eger oroszlánjaitól a „lámpás hölgyig” – hét híres önfeláldozó nő tegnap
- A Selyemút „Vörös Hercegnője” tegnap