Szovjet katonákat temettek újra Zircen
2009. augusztus 6. 17:08 MTI
Katonai tiszteletadás mellett, az ortodox egyház szertartása szerint örök nyugalomra helyezték a második világháborúban elesett huszonhat szovjet katona földi maradványait Zircen, a Borzavári úti temetőben.
Korábban
1945. március végén Zircen a 26 elesett szovjet gárdistával együtt temették el azt az amerikai katonát is, Marvin Steinford törzsőrmestert, akinek a gépét a Bakony fölött lőtték le - mondta a zirci gyászszertartáson Holló József altábornagy, a Hadtörténeti Intézet és Múzeum főigazgatója. Közölte, hogy a hősök sírját július 21-én kihantolták, s az exhumálást követően az amerikai katona földi maradványait augusztus 4-én adták át ünnepélyes katonai búcsúztatással a "kései bajtársainak", hogy a szülőföldjében "aludhassa örök álmát".
Most pedig a 26 szovjet katona maradványait újra "átadjuk a földnek" - mondta az altábornagy, rámutatva, hogy "emléküket nem engedjük elhalványulni, rájuk, mint a kötelességüket a végsőkig, a hősi halálig híven teljesítő bajtársakra emlékszünk". Így van ez amerikai, szovjet, orosz és magyar katonával egyaránt - tette hozzá. A búcsúztatón József Attila verssorait idézte: "A harcot, melyet őseink vívtak, békévé oldja az emlékezés. S rendezni végre közös dolgainkat, ez a mi munkánk, s nem is kevés".
Volodimir Szemidetko, az Oroszországi Föderáció védelmi minisztériuma katonai emlékmegőrző külképviseletének vezetője arra emlékeztetett, hogy a második világháború "hatalmas erőfeszítéseket és óriási áldozatokat követelt" minden országtól, amely részt vett a Hitler-ellenes koalícióban. Elmondta: Magyarország felszabadítása során 140 ezer szovjet katona és tiszt vesztette életét, naponta háromezer szovjet harcos halt meg.
Zircet a szovjet csapatok 1945. március 23-án szabadították fel - emlékeztetett Volodimir Szemidetko, rámutatva: az akkor elesett szovjet hősök közül huszonhatnak a földi maradványait helyezik ma végső nyughelyükre, katonai, vallási és polgári tiszteletadás mellett. De ebben a temetőben több mint 300 szovjet katona földi maradványa nyugszik - jegyezte meg az orosz emlékőrző külképviselet vezetője, hangsúlyozva, hogy nevüket őrzi az archívum, s az is pontosan tudható, hogy a szovjet fegyveres erők elitalakulatainak gárdistái voltak.
Meggyőződésük és szent hitük volt, hogy a német nácizmus legyőzéséért, Magyarország és egész Európa felszabadításáért folytatták a harcukat, s nem pedig azért, hogy "idegen földeket foglaljanak el, mint ahogy vitatható történészek ezt írják" - hangsúlyozta Volodimir Szemidetko, hozzátéve: kötelességünk megőrizni ezeknek a katonáknak az emlékét, akik férfiasságukról, bátorságukról tettek bizonyságot és "életüket áldozták az emberiség szabadsága nevében".
Evan G. Roelofs ezredes, az Egyesült Államok budapesti nagykövetségének légügyi attaséja emlékeztetett arra, hogy kedden katonai tiszteletadás után egy amerikai katonát 64 év után haza szállíthattak a szülőföldjére. S ugyanolyan fontos ma, hogy a szovjet katonákat itt újratemetik - mondta. "Nem szabad elfeledkezni arról, hogy egyetlen más nép sem áldozott annyi katonát a szabadság érdekében", mint a második világháború során a szovjet hadsereg - mondta az amerikai ezredes, rámutatva: orosz katonák és civilek milliói áldozták életüket annak érdekében, hogy megőrizzék szülőföldjük szabadságát és hozzájáruljanak Európa felszabadulásához is.
"Önmagában az a tény, hogy 26 szovjet és egy amerikai katona közös sírban volt eltemetve, s együtt vesztették életüket a Zirc környéki csatákban, jelzi azt, hogy közös cél érdekében harcoltunk ugyanazon oldalon" - hangsúlyozta az amerikai légügyi attasé. Rámutatott: Marvin Steinford törzsőrmester földi maradványainak hazaszállítása is jelzi: ma is lehetőség van a további együttműködésre a közös célokért. Mint mondta: ma minden olyan orosz katonának "emléket állítunk és kifejezzük a tiszteletünket", akik életüket vesztették.
Ezt követően Jovan atya az Orosz Ortodox Egyház szertartása szerint mondott imát, melyben többi között utalt arra, hogy "ezeknek a katonáknak az a céljuk volt az életben, hogy hazatérjenek, várták őket a szeretteik". A második világháborúban elesett szovjet katonák földi maradványait katonai tiszteletadás mellett és díszsortűz közben helyezték örök nyugalomra a zirci temetőben, majd a jelenlévők - köztük Ivan Brednev ezredes, az Oroszországi Föderáció budapesti nagykövetségének katonai attaséhelyettese - koszorúkat helyeztek a sírra, illetve az emlékműhöz.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Németország
- A hatalmas veszteségek sem állították meg a szovjet hadsereget Sztálingrádnál
- Egyetlen hajót sem süllyesztett el a rettegett német monstrum, a Tirpitz
- Pattanó bombákkal semmisítették meg a britek a Ruhr-vidék gátjait
- Megrendítő beszédet mondott a berlini fal árnyékában J. F. Kennedy
- Véletlenül jutott kulcsfontosságú szerephez a berlini fal ledöntésében Günter Schabowski
- Családját is feláldozta a propaganda mestere, Joseph Goebbels
- Még az akasztófa árnyékában is tagadta bűnösségét Hermann Göring
- Búcsúcédulák bevételeiből finanszírozták, de így sem haladt a kölni dóm építése
- Bár tudomására jutott, nem tett jelentést a Hitler ellen készülő merényletről Erwin Rommel
- Máig nem derült fény a hírhedt géprabló, „D. C. Cooper” kilétére 20:20
- Egyedi humorával nyűgözte le a közönséget Latabár Kálmán 18:05
- Macbeth, a tragikus hős és VI. Jakab, a boszorkányos király 16:05
- A protestánsok sérelmei vezettek az első defenesztrációhoz Prágában 15:05
- Az aszódi Podmaniczky–Széchényi-kastély 10:35
- Megpecsételte Napóleon sorsát a végzetes oroszországi hadjárat 09:50
- Saját országának nevét is megváltoztatta Mobutu, Zaire elnöke 09:05
- Utolsó pillanatáig nevettetett Harry Einstein, a nagy komédiás tegnap