A magyar egyiptológusok nem hisznek Kleopátra sírjának keresésében
2009. május 8. 15:08 MTI
Georadar- és magnetométeres vizsgálatokat végeztek magyar szakemberek Záhi Havvász, az egyiptomi Legfelsőbb Régészeti Tanács vezetőjének meghívására Taposiris Magnában, ahol jelenleg Kleopátra és Antonius sírját keresik egyiptomi és dominikai régészek.
Korábban
Az Alexandriától 50 kilométerre nyugatra, a Földközi-tenger partján lévő templomot feltehetően II. Ptolemaiosz Philadelphosz (i.e. 309-246) idején emelték Ízisz és Ozirisz tiszteletére. Később hozzáépítettek, majd keresztény templom települt falai közé.
A magyar szakemberek feladata az volt, hogy a híres szerelmespár vélelmezett sírját rejtő aknák, gödrök után kutassanak. Az egyiptomi királynő sírját azért feltételezik itt - mondta Vanek Zsuzsanna egyiptológus, a magyar expedíció vezetője, aki a napokban tért haza Egyiptomból -, mert tavaly Taposiris Magnában Kleopátrának tulajdonított szoborfejet találtak. Ez azonban nem jelenti, hogy ott is nyugszik, hiszen a legtöbb templomban fogadalmi szobrokat helyeztek el. Feltételezhető, hogy a Kleopátra-fej is egy fogadalmi szobor része. A Ptolemaiosz-korban az uralkodók istenként jelentek meg a tömegek előtt. Kleopátrát általában Íziszként ábrázolták, így Taposiris Magnában fogadalmi ajándékként helyezhették el a Kleopátra-szobrot - fejtette ki a magyar kutató.
Az egyiptológusok nagy része sem ért egyet az elmélettel, miszerint a legendás ókori szerelmespár a templomban nyugodna. "Az ősi egyiptomiak ugyanis nem temetkeztek a templomokban. Kleopátra idejében, az i.e. 1. században Taposiris Magna egy működő templom volt, nagyon sokan jöttek ide messzi földről, a templomban is aludtak, vagyis kizárt, hogy titokban el lehetett volna temetni Kleopátrát vagy Antoniust" - magyarázta Vanek Zsuzsanna. "Felmértük az egyiptomi fél által kért területet és csupán a keresztény templomban találtunk három aknát. Mi aknának nevezzük, de előfordulhat, hogy ezek beásások, vagy más képződmények, ez majd a terület feltárásakor derül ki. A síraknát, amelyet a dominikai régészek és Záhi Havvász keresett, nem találtuk meg" - hangsúlyozta az egyiptológus.
Érdekességként említette a templom északnyugati sarkában lévő 9 méter mély aknát, ami eredetileg kőbánya volt. Ennek a közepében mesterségesen építettek fel kövekből egy körülbelül 1,8-szor 1,5 méteres aknát. A templom későbbi átépítése során a kőbányát törmelékkel töltötték fel, így az aknának csupán a teteje látszott ki. "A dominikai régész, Kathreen Martinez úgy vélte, hogy itt lehet Kleopátra sírja. Ez azonban kizárt, az akna nagyon keskeny, ráadásul oldalkamrái sincsenek" - magyarázta.
Az akna feltárásakor két, csecsemőpózban elhelyezett csontvázat találtak. A nyakukon az Ozirisz-papok jelvényét viselték, ebből feltételezik, hogy két Ozirisz-pap földi maradványairól van szó. "A csontvázak pozíciója nagyon furcsa, Kleopátra korában már nem helyezték a holttesteket magzati pózba. Nem igazán lehet tudni, hogyan kerültek oda, a rejtély megoldásához további vizsgálatok szükségesek, de kizárt, hogy abban az aknarészben lenne Kleopátra sírja" - hangsúlyozta Vanek Zsuzsanna, hozzátéve, hogy a felmérést már több expedícióval is elvégeztették, ám senki sem jutott semmiféle eredményre.
A magyar expedíció szintén a Legfelsőbb Régészeti Tanács felkérésére georadarméréseket végzett tíz helyen a Királyok Völgyében és a Nyugati Völgyben is. "A Királyok Völgyében III. Ramszesz sírja közelében találtunk egy aknát, mellette pedig feltehetően munkások kunyhóinak nyomai vannak a földben 2-3 méteres mélységben. Ami a nagyobb attrakció számunkra, a Nyugati Völgyben Ai fáraó sírja előtt találtunk egy nagyméretű aknát. Pontosan nem is tudtuk lemérni a mélységét, 5 méternél biztos, hogy mélyebb. Lehet, hogy egy másik sírt találtunk előtte, vagy egy rejtekhelyet, de ezt is csak a régészeti feltárás igazolhatja" - összegezte Vanek Zsuzsanna.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
6. Erdély etnikai, vallási helyzete a 16–18. században
II. Népesség, település, életmód
- Hogyan került Erdély Habsburg uralom alá?
- Erdély és Lengyelország számára egyaránt virágkort jelentett Báthory István uralkodása
- II. József haláláról tudósított nyitószámában az első erdélyi magyar újság
- Már ötéves korában megválasztották, de sohasem uralkodott az utolsó erdélyi fejedelem
- A trianoni békét "morális köntösbe öltöztették"
- Családja történetét írta meg egyik leghíresebb regényében Szabó Magda tegnap
- Zenei forradalmat jelentett a Beatles első kislemeze tegnap
- Kávéházakban is szobrot állítottak Václav Havelnek, Csehország drámaíró elnökének tegnap
- Bejárta az egész világot Xántus János, hogy tudásából hazája gazdagodjon tegnap
- Számos protestáns ország tiltakozott XIII. Gergely pápa naptárreformja ellen 2024.10.04.
- A Szputnyik–1 fellövésével a Szovjetunió sikeresen teljesítette az űrverseny első futamát 2024.10.04.
- Búcsúztató bulit rendeztek Janis Joplin megmaradt vagyonából az énekesnő barátai 2024.10.04.
- Csaknem hidrogénbombát adott Sztálin kezébe Vitalij Ginzburg 2024.10.04.