Titkos kölcsönnel finanszírozták a svédek a nácikat
2009. március 2. 10:51
A kutatók számára is meglepetést okoztak azok a korábban szigorúan titkos, a svéd gazdasági minisztériumból előkerült iratok, amelyek alapján egyértelműen kirajzolódik, hogy az ország 1941-ben a gazdasági miniszter, Ernst Wigforss jóváhagyásával nyújtott bankkölcsönt a náci Németországnak, és tette lehetővé a további hajóépítéseket a Harmadik Birodalom számára.
Korábban
A korábban ismeretlen dokumentumokat Krister Wahlbäck történész és Bo Hammarlund levéltáros fedezték fel, és azokból minden kétséget kizáróan rajzolódik ki a náciknak nyújtott bankkölcsön története. A pénzügyi segítséggel a Harmadik Birodalom felé irányuló exportot növelték volna. A dokumentumok egyben árnyalják a 30 évvel ezelőtt elhunyt Wigforss politikai tevékenységének történetét is. A férfi ugyanis a mai napig kitüntetett helyen szerepel a szociáldemokrata párt történetében: ő volt a fő kritikusa pártjuk miniszterelnökének, Per Albin Hanssonnak, aki átengedte az országon a németeket, lehetővé téve Norvégia lerohanását.
A most felfedezett, 1941 áprilisában kelt levelek szerint, amelyeket hivatalosan soha nem iktattak, Wigforss is reálpolitikus volt. Az iromány egy korábbi beszélgetést örökített meg, amely arról szólt, hogy a svédek azért nyújtanának hitelt a németeknek, hogy azok kifizethessék az országtól megrendelt szolgáltatásokat és árukat. Ehhez azonban állami hozzájárulásra volt szükség.
A levelet megtaláló kutatók szerint egy ilyen döntéshez a kabinet minden tagjának jóváhagyására is szükség lett volna, ám ennek semmilyen nyomát nem találták. Az ügy rejtélyeit talán a Riskbank vezetője, Ivar Rooth naplója oldhatja fel, aki megörökítette, hogy a svéd külügyminisztérium komolyan aggodalmát fejezte ki az ügyben, mert szerintük a kölcsönnel akár a háború folytatását is elősegíthetik. Másrészt attól is tartottak, hogy a németek nem fogják törleszteni a háborús erőfeszítéseikhez nélkülözhetetlen fémek és termékek ellenértékét.
A kölcsön erodálta a svéd semlegesség látszatát - érvelnek a történészek, ugyanis ezzel, bár csak áttételesen, de a német háborús törekvéseket segítették, hiszen a hajógyárak ennek következtében onthatták a német haditengerészet számára készített hajókat. Az ország történetének második világháborús fejezete a mai napig titkokat rejt, és nagyon fontos lenne megismerni az egyéni tetteket is - érvelt Wahlbäck és Hammarlund.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Az Eiffel-tornyot kétszer is megpróbálták eladni ócskavasnak 09:51
- A hét legismertebb Mária-jelenés szerte a világban 09:05
- A nemzet költője sem tudott segíteni a kiállhatatlan nyelvzsenin tegnap
- 10 tény a Mona Lisáról tegnap
- Ókori eredetű a karácsonyfa-állítás szokása tegnap
- Rejtély, miért tűnt el a krétai civilizáció tegnap
- Amikor karácsony napja tűzszünetet hozott tegnap
- Hatalmas lakomákkal ünnepelték a karácsonyt a középkorban tegnap