2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Az önmagát felgyújtó férfira is emlékeztek Prágában

2008. szeptember 11. 11:07

A Varsói Szerződés csapatainak csehszlovákiai bevonulása miatt önmagát felgyújtó lengyel férfira, Ryszard Siwiecre is emlékezett a prágai tavasz eltiprásának 40. évfordulóján tartott háromnapos történész konferencia a cseh fővárosban - mondta el Rainer M. János, az egyik szervező, az 1956-os Intézet főigazgatója.

A Szovjetunió és négy csatlósállama által végrehajtott 1968-as bevonulás miatt öngyilkosságot elkövető férfi tiszteletére koncertet is adtak, az 1968-as eseményekről pedig fotókiállítást nyitottak, filmbemutatókat tartottak. Többek között korabeli propagandafilmeket, filmhíradókat tekinthettek meg az érdeklődők - mondta.

A főigazgató közlése szerint a vasárnaptól kedd estig tartó tudományos összejövetelen több mint 20 előadás hangzott el, ebből ötöt az 1956-os Intézet szervezésében kiutazott szakemberek tartottak, a többit cseh, lengyel, szerb, litván és szlovák történészek.

Az 1956-os Intézet vezetője arról beszélt a konferencián, hogy 1968-ban bírálták először nyilvánosan 1956 után a magyar közéletben az akkori szocialista rendszert, ami nemzetközi visszhangot is kiváltott. Ekkor történt ugyanis, hogy magyar filozófusok az akkori jugoszláviai Korculán kinyilvánították, hogy nem értenek egyet a csehszlovákiai bevonulással.

Ennek meg is lett a következménye néhány évvel később, amikor Magyarországon 1972-ben leállították az úgynevezett új gazdasági mechanizmust, mert lassanként eltávolították őket a munkahelyeikről, végül javarészt emigrálásra kényszerültek. Ehhez a filozófus-körhöz tartozott többek között Heller Ágnes, Márkus György és Tordai Zádor, de a korábbi miniszterelnököt, Hegedűs Andrást is eltávolították a Szociológiai Intézet éléről.

A főigazgató előadásában rámutatott: ezek a filozófusok meg akarták reformálni a kommunista rendszereket, "kritikus marxistaként" léptek fel kutatásaikkal és publikációkkal. Rainer M. János beszámolt arról, hogy a konferencia egyúttal az új, közelmúltat feltáró prágai intézmény, a Totalitárius-rendszereket Kutató Intézet bemutatkozó szervezése volt, amelyre eljött Premysl Sobotka, a cseh szenátus elnöke, és Zbigniew Romaszewski, a szejm felsőházának helyettes marsallja. A konferencia lebonyolításához ezen kívül szakembereivel hozzájárult a varsói Nemzeti Emlékezet Intézet is.

(Múlt-kor/MTI)

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. ősz: 1944 – A szégyen éve
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár