Sztálin tudósai űrmajmokkal kísérleteztek
2008. április 30. 08:24
Korábban
Majmok szovjet zászló alatt
A Szuhumi Intézet idővel a szovjet űrkutatási programba is bekerült - hat majmot készítettek fel az űrutazásra. `Meg kellett győződnünk arról, hogy a majmok kellően intelligensek, és el tudják végezni a munkát az űrben. Nem minden majom alkalmas erre a feladatra` - mondja Lapin professzor. Miután a majmokat fellőtték a világűrbe, a központ munkatársai képernyőn keresztül figyelték őket Szuhumiból.
Majmok az amerikai űrhajókban |
A Szovjetunió összeomlása után a tudósok sem elismerést, sem anyagi támogatást nem kaptak. "Szörnyű idők voltak. Sok majom meghalt, mert nem volt mivel etetnünk az állatokat, nem volt villany és fűtés. A legtöbbjük egyszerűen halálra fagyott" - meséli Barkaja professzor. "Emlékszem, amikor 1992 telén, a háború idején a ketrecek között sétáltam, láttam egy vacogó páviánt. Szomorú látvány volt. Minden nap bejöttünk dolgozni, bár nem végezhettünk orvosi munkát, és körülüttünk háború dúlt"- emlékszik vissza Violeta Agrba, aki a háború idején a intézet megbízott igazgatója volt. Egy nap fel nem robbant lövedéket talált az irodai asztalán. A tetőn hatalmas lyuk tátongott.
A kutatóközpont 1000 majommal rendelkezett, akik az Abházia déli részén fekvő hegyekben éltek szabadon egy elkerített területen. Viselkedésüket állandóan figyelték, tanulmányozták. A háború alatt sok majom elpusztult a tűzharcok során, sokakat a katonák magukkal vittek. "Néhányan még életben vannak, de a háborúban történtek után annyira félnek az emberektől, hogy meg sem lehet közelíteni őket. Helikopterre lenne szükségünk, hogy felkutassuk őket, de nincs rá pénz" - mondja Agrba professzor.
Az adleri központ sokkal jobb helyzetben van, a legmodernebb felszereléssel rendelkezik, és továbbra is az orvosi kutatás élvonalába tartozik. Részt vesz az őssejtkutatásban, a madárinfluenzia elleni vakcina kifejlesztésében, a Marsra történő utazás előkészületeként majmokon teszteli a sugárzás hatásait. "Felfedeztük, hogy a Nap sugárzása lényegesen legyengíti a majmok immunrendszerét. Meg kell vizsgálnunk, hogy ez mennyire komoly, és mennyi ideig tart"- magyarázza Agrba professzor.
A pénzügyi helyzet azonban itt sem rózsás. "Egy lány laborasszisztensként dolgozott nálunk havi 3000 rubelért (kb. 20500 Ft). Elment a piacra szőnyeget árulni, és 15000 rubelt (kb. 102 000 Ft) keres" - mondja Agrba professzor. A majmokat ma már lehetetlen beszerezni, mert a legtöbb ország betiltotta exportjukat. A hatvanas években Lapin professzor és kollégái egyszerűen elrepültek Nigériába, és majmokat vásároltak. Az adleri intézetnek van egy tenyésztési programja, amellyel biztosítani lehet a 3700 majomból álló állomány utánpótlását. Szuhumiban azonban csak 286 majom maradt.
Mindkét kutatóközpontban évtizedes tapasztalattal rendelkező tudósok és fiatal kutatók dolgoznak. A középkorosztály hiányzik. "A peresztrojka idején nagykorúvá vált kutatónemzedék az üzleti szférában dolgozik. Mára ismét megnőtt az érdeklődés a tudomány iránt. A mi feladatunk, hogy átadjuk a tudásunkat a fiatalabbaknak, hogy a munka folytatódjon"- mondja Barkaja professzor.
Az európai unióban felmerülő etikai aggodalmak e tudományos tevékenységgel szemben Oroszországban és Abháziában egyáltalán nem érezhetők. Egyik intézményben sincsenek biztonsági intézkedések, az állatvédők esetleges tiltakozásai el sem jutnak ide. "Természetesen mérlegelünk etikai kérdéseket, de bizonyos kísérletekhez csak majmokat használhatunk. A Thalidomide gyógyszert csak egereken és más állatokon tesztelték, majmokon nem. Láttuk, mi lett a következménye" - mondta Lapin professzor. (Az ötvenes évek nyugtatója, a Contergan vagy Thalidomide a terhesség alatt szedve gyakran okozta, hogy kéz vagy láb nélküli, de szellemileg ép gyereket hoztak a világra.)
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
21. A világvallások és összehasonlításuk
V. Politikai intézmények, eszmék, ideológiák
- Miért nem ettek a japánok 1200 éven át húst?
- Miként gondolkodtak isteneikről a vikingek?
- Nem a vallási ellentétek okozták VIII. Henrik szakítását Rómával
- Hol van Keresztelő Szent János feje?
- A társadalmi homogenizáció véres eszköze – így született az inkvizíció
- Az iszlám születése – ki volt Mohamed próféta?
- Kincsekért, foglyokért, dicsőségért vagy vallásuk védelmében támadtak a vikingek Európára?
- „Az elképzelhető legarrogánsabb és leggonoszabb emberek”: kik voltak a török elit keresztényből lett muszlimai?
- Öngyilkosság vagy megvilágosodás – így mumifikálták önmagukat a buddhista szerzetesek
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony 19:05
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle 16:05
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap