Húszezer éves kényszerpihenő a Bering-szorosban
2008. február 15. 10:30 Science Daily, MTI
Húszezer évig torlaszolta el az utat a jég az amerikai indiánok ősei előtt. Amikor elolvadtak a jéghegyek, meghódították az Újvilágot, mögöttük pedig mindent ellepett a víz.
Korábban
Az amerikai kontinens benépesítése
Milyen útvonalakat követett az ember a Föld benépesítése során? Kiderül egy nagyszabású történeti humángenetikai kutatásból |
A Floridai Egyetem genetikai intézetének kutatói amerikai indiánoktól és bennszülött ázsiai törzsek tagjaitól vett DNS-mintákat elemeztek. Megvizsgálták a Bering-szoros kialakulására vonatkozó geológiai adatokat is, amelyekből meg lehet állapítani, hogy mikor voltak szárazon és mikor kerültek víz alá a két kontinens közti terület egyes részei. Végül áttekintették a régészeti kutatások eredményeit a legkorábbi amerikai és északkelet-ázsiai településekről.
Az összegyűjtött adatok alapján összeállították Amerika benépesülésének új modelljét. A korábbi teóriák szerint a folyamat gyors lefolyású volt: egy apró, alig százfős telepes csoport kivált az ázsiai őslakók közül és a befagyott Bering-szoroson keresztül átvándorolt a másik kontinensre. A floridai tudósok modellje lényegesen hosszabb, generációk ezrein át zajló, háromrészes folyamatot valószínűsít.
Eszerint nagyjából ötvenezer éve egy jóval nagyobb, 1000-5000 fős csoport elszakadt az ősnéptől és északkeleti irányba kezdett vonulni. Leszármazottaik a népvándorlás második szakaszában, kb. 40 ezer éve érték el "Beringiát", a mai Bering-tenger északi részét, amelyet akkor még füves sztyeppék borítottak és mamutok, bölények és rénszarvasok laktak.
Húszezer éves kényszerpihenő következett az amerikai kontinens benépesülésében az utat eltorlaszoló gleccserek miatt. Az elszakadt népcsoport nagysága közben stabilan megmaradt ötezer körül - a paleoökológiai, azaz őskörnyezettani leletek alapján ekkora népességet tudott eltartani Beringia -, a távolság és az elszigeteltség következtében pedig egyre nagyobb lett a különbség az ázsiai ősnép és a beringai vándorok genetikai állománya között.
A jég 14-15 ezer évvel ezelőtt kezdett olvadni. Az amerikai Public Library of Science (PLoS) honlapján megjelent tanulmány szerint ebben az időszakban keltek útra az amerindának elnevezett ősindiánok az Újvilágban. Az első telepesek a régészeti leletek alapján 13 ezer éve érhettek a mai Alaszkába, és a vándorlás nagyjából 10 ezer éve ért véget, amikor megszakadt a szárazföldi kapcsolat a mai Amerika és Ázsia között. A kövér legelőben és vadakban gazdag erdőben bővelkedő vidéken aztán az amerindák száma robbanásszerű növekedésnek indult és benépesítették az egész kontinenst.
"Mindebből az is következik, hogy az archeológiai bizonyítékok többsége a tenger mélyén fekszik" - mondta el az egyik kutató, Andrew Kitchen. "Talán ez lehet a magyarázata, hogy a kutatók korábban miért nem foglalkoztak a beringiai kényszerpihenővel" - tette hozzá a kutatásvezető.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött 2024.11.20.