Aelia Flavia Flaccilla
2007. október 5. 21:56
A görögök Plakillának vagy Plakidiának is nevezték. A 379-395 között uralkodó Nagy Theodosius császár első felesége, akit még trónra lépése előtt vett feleségül. Augusta címet kapott. Két fia és egy lánya született.
Theodosius, amikor 376-ban feleségül vette Flaccillát, 30 éves volt, a nő pedig 15 körüli. Fiatalsága ellenére Theodosius már kellő katonai tapasztalatra tett szert, és magas rangú tiszt volt. Előbb saját apja parancsnoksága alatt szolgált Britanniában, majd parancsnokolt a Duna menti Moesiában. 375-ben azonban apja, ekkoriban Africa provincia helytartója politikai cselszövés áldozata lett, és Karthágóban lefejezték. Theodosius otthagyta a szolgálatot, és letelepedett a hispániai családi birtokon, valószínűleg Cauca helységben, a
A rómaiak veresége a gótoktól Hadrianopolisnál és Valens császár halála azt eredményezte, hogy Theodosius visszatért a szolgálatba. Még ugyanebben az évben szétverte a barbár hordák egy részét a balkáni provinciákban, 379-ben pedig Gratianus egyetértésével császárrá választották. Mint társcsászár a Kelet és a balkáni provinciák egy része fölött uralkodott. Családja átköltözött az akkortájt gyakorlatilag második birodalmi fővárosnak számító Konstantinápolyba.
Theodosius és Flaccilla buzgó katolikus volt, ami nagy változást hozott az állam és az egyház viszonyában, különösen a birodalom keleti tartományaiban, ahol a császárok fél évszázadon át az ariánusokat támogatták. A korabeli és a későbbi történetírók dicsérték Flaccillát mint erősen istenfélő asszonyt, aki megerősítette férjét az ariánus-ellenességben, és aki többféle módon támogatta a katolikusokat. Mint a kortársak állítják, bőkezű volt a szegényekhez, látogatta a betegeket, s kiállt a császár előtt az elítéltekért. 384-ben megszülte második fiát, Honoriust. Theodosius nagy és tüntető tisztelettel bánt a feleségével. Az ő nevét viselő palotát épített Konstantinápolyban, szobrai pedig ott álltak a senatus üléstermében a fővárosban, valamint a városi tanácsban, Antiochiában. Megtisztelte az augusta címmel is, amelyet már régóta nem ítéltek oda császárnéknak.
385-ben vagy a következő év elején meghalt a néhány éves Pulcheria. Ez nagy csapás volt az egész családra nézve. Pompás temetést rendeztek az elhunytnak, a temetési beszédet pedig a nyssai (görögösen Nüssza) püspök, a későbbi Nüsszai Szent Gergely tartotta. A beteg, fájdalomtól megtört Flaccilla egy thraciai helységbe utazott gyógyfürdőbe. Ott hamarosan meghalt. Tömegek búcsúztatták fájdalommal, a császárné erényeit dicsérő beszédet pedig ugyancsak a már említett Gergely mondotta. Halála vagy temetése bizonnyal augusztus 14-re esett, mert a pravoszláv egyházban ezen a napon említik, mint szentet.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


tél
Múlt-kor magazin 2021
- A popzene és a politika az 1980-as és 1990-es években
- Holländer Margit lágerélményei
- Göring, az élvhajhász náci
- A középkori élet hét legkülönösebb veszélye
- A két Karátsonyi-kastély Beodrán
- A magyar könnyűzene az 1980-as években
- Az indián fogságnaplók üzenete
- Szendrey Júlia világai
- Vacsoraversenyek az 1930-as évek Budapestjén
- Az istenek zenéje visszhangzik az ókori Szelinoszban tegnap
- A Lavau-i herceg sírja: a kelta főméltóság utolsó nyomai tegnap
- Batthyány Gyula koncepciós pere tegnap
- Európai típusú őskori eszközöket találtak Kínában tegnap
- Kultúrák metszéspontjában – Spanyolország mesés mór öröksége tegnap
- Felvirágoztatta Egyiptomot Hatsepszut, Ámon leánya tegnap
- Eger oroszlánjaitól a „lámpás hölgyig” – hét híres önfeláldozó nő tegnap
- A Selyemút „Vörös Hercegnője” tegnap