Római tavaszünnep Gorsiumban
2004. április 22. 10:00
Korábban
Mars, a vörös bolygó istene
Mars az ókori Róma egyik legfontosabb mitikus alakja volt, széles körben és számos formában tisztelték. Nemzői Jupiter és Juno, gyermekei pedig Romulus és Remus voltak.
Átépítenék Róma ókori városmagját
Ókori formájában épülhet újjá Róma történelmi városmagja, ha az olasz főváros polgármesterének terve valóra válik
Vegetáriánus gladiátorok
A közelmúltban a mozikban vetített hollywoodi film is azt a képzetet kelti, hogy a gladiátorok hatalmas termetű izompacsirták voltak. Pedig nem. Babból és árpából álló diétán éltek, hogy elhízzanak, és mezítláb rúgták az arénák véráztatta homokját.
Ókori falut találtak Vecsésen
Egykori perzsa falura bukkantak a körgyűrű építését megelőző feltáráson. Az ókori törzs feltehetően letelepedett és a rómaiakkal folytatott kereskedelemből élt.
Római Gorsium, keresztény Herculia, magyar Föveny
A mai Tác melletti első római település az i. sz. 1. században jött létre, és eredetileg katonai tábor volt. A tábort i. sz. 103 és 106 között számolták fel, területén Traianus császár egy új várost alapított Gorsium névvel. Gorsium Pannonia Inferior tartomány egyik legfontosabb közlekedési csomópontja volt, azonkívül a tartományi császárkultusz és a tartománygyűlés (concilium provinciae) székhelye. A tartomány küldöttei minden évben ebben a városban találkoztak, hogy az uralkodó császár üdvére áldozatot mutassanak be, és hogy részt vegyenek a gyűlésen. A város tele volt pogány isteneknek állított szentélyekkel, szobrokkal, reliefekkel. A leletek alapján Aeneász, Ámor, Icarus, Achilleus, Jupiter, Silvanus, Minerva, Liber, Attis, Hercules, Vénusz, Luna, Júnó, Mars, Victoria, Diana, Mitrász kultusza mind jelen volt a településen.
Gorsium i. sz. 260-ban pusztult el egy szarmata támadás során. A megsemmisült város helyén csak több évtized múlva kezdtek el új várost építeni, mely a Herculia nevet kapta, s feltehetőleg Valeria provincia fővárosa volt. Herculiában immár keresztény templomokkal találkozunk. Herculia a 4. század végén virágkorát élte, lakott területe akkoriban kb. 45 hektár volt. A honfoglaló magyarok feltehetően részben vagy egészen keresztény népességet találtak itt. A település neve a középkorban, a 11. századtól kezdve, Föveny. A városban és a város körül található sírok tanúsága szerint a település egészen a 16. századi török háborúkig lakott volt. A tatárjárásig az egykori ókeresztény bazilikát használták templomnak. Föveny a 16. századi török háborúkban pusztult el.
Az 1934-39-ig és az 1954-ben végzett ásatások után 1958-ban indult meg a mintegy 150-200 hektár nagyságú műemléki terület folyamatos feltárása, a Szabadtéri Múzeum 1962-ben létesült. A módszeres kutatás 1999-ig a településnek mindössze 5%-ára terjedt ki: a szentkerület egyharmada az Augustus-templommal, Gorsium déli épületei, Herculia központja a városfalakkal a látogatók számára mint régészeti park egész éven át megtekinthető.
A szabadtéri múzeum a feltárt romterületen túl állandó kiállítás, kőtár és kulturális programok segítségével ismerteti meg a látogatót a letűnt korok világával. A római ünnepekhez igazodó programok közül - melyeket a kifejezetten erre a célra épített színházban tartanak - az évadnyitó Floralia és a nyárvégi Ludi Romani rendezvények antik darabok bemutatásával, gladiátorjátékokkal, felvonulásokkal és egyéb programokkal szolgálják az ókor kulturális örökségének terjesztését.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
nyár
Múlt-kor magazin 2023
- Kapitalista szórakoztatás a vasfüggöny árnyékában
- A marokkói bazárok kincsei
- A királyi konyha és a maradékok sorsa
- A marokkói bazárok kincsei
- A nyugati bűnügyi sorozatok virágzása a 70-es, 80-as években
- Kapitalista szórakoztatás a vasfüggöny árnyékában
- Szocialista televíziós sorozatok a kádári Magyarországon
- Vonzó ellenfelek - Az amazonok
- Negyven éve mutatták be az István, a királyt
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle 16:05
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap