14. századi szifiliszes csontvázat találtak Ausztriában
2015. november 20. 13:32
A szélesebb körben elfogadott elképzelés szerint a szifiliszt Kolumbusz matrózai hozták be Európába az 1490-es években, ám egyes kutatások szerint már az ókorban is jelen lehetett a vérbaj az öreg kontinensen. Ez utóbbi hipotézist erősítheti meg a nemrégiben az ausztriai Sankt Pölten temetőjében megtalált, az 1320-as évekből származó emberi maradvány, amelyen a vizsgálatok kongenitális (veleszületett) szifiliszre utaló nyomokat azonosítottak.
Korábban
A szexuális úton, illetve az anyáról a gyermekére terjedő nemi betegség, a szifilisz (luesz) eredete még ma is ismeretlen. Két főbb hipotézis létezik: az egyik szerint a vérbajt Kolumbusz Kristóf amerikai utazásaiból hazatérő buja matrózai hozták magukkal az öreg kontinensre, míg a másik feltételezés támogatói úgy vélik, a szifilisz már korábban is létezett Európában, csak sokáig nem ismerték fel.
A veleszületett szifilisz az édesanyáról kerül át az újszülöttre a terhesség alatt vagy a szülés után. A fertőzés igen nagy százalékban még a méhen belül elpusztítja a magzatot, ám átlagosan 30-40 százalékuk élve jön a világra. A szifiliszes csecsemők nagy részén az első években még nem jelentkeznek a tünetek, később a belső szerveiken alakul ki elváltozás (például a lép vagy a máj megnagyobbodása, esetleg idegrendszeri károsodás), illetve külsőleg is nyomokat hagy a kór: orrnyereg deformációja, sípcsont meghajlása, ízületek duzzanata vagy gyulladása, stb.
A Sankt Pölteni Dóm téren megtalált csontváz fogazatának deformációja utalt arra, hogy édesanyja szifiliszes lehetett, ezt a kellemetlen örökséget pedig az utód is magán viselte. „A szájüregében úgynevezett Hutchinson-fogakat találtunk, amelyeknek harapó felületén félhold alakú behúzódás található, ugyanis a kór miatt a zománcréteg kevésbé fejlődött ki. Mindez a szifilisz biztos jele” – írták a Journal of Biological and Clinical Anthropology című internetes szaklapban megjelenő tanulmányban Fabian Kanz és Karl Großschmidt bécsi kutatók.
A Bécsi Orvostudományi Egyetem sejtbiológusai vékony metszeteket hasítottak le a csak kevés helyen elérhető fénymikroszkópos technika segítségével a maradvány csontjairól és fogairól, amelyeket szövettani vizsgálatra küldtek. A molekuláris tesztekre még várni kell. Sankt Pölten dómja környékéről mindezidáig 9 ezer középkori csontváz került elő, ami egyedülálló régészeti lelőhellyé tette az Alsó-Ausztria szövetségi tartomány fővárosát.
Kolumbusz „öröksége”
A több tünetmentes szakaszt követően idegrendszeri vagy szívproblémákat, illetve a csontokon és a bőrön tumorszerű gyulladásos göböket okozó kór 1494-ben járványként csapott le Nápoly francia ostrom alatt álló városára. Kolumbusz tengerészei közül ugyanis sokan csatlakoztak VIII. Károly francia seregéhez. Sokak szerint ez a fő bizonyíték az első hipotézisre, azonban a 18-19. századi tudósok kutatása szerint már Pompeji városában is jelen volt a fertőzés, sőt Hippokratész is leírta a kór lefolyását.
A 15. századi járvány gyakorlatilag végigsöpört Európán. A szifilisz akkori mutálódott változata jóval halálosabb volt, mint ma, és néhány hónap alatt végzett a gennyes sebekkel borított áldozattal. A reneszánsz idejének legfőbb gyilkosára utaló szifilisz szót Girolamo Fracastoro olasz orvos és költő 1530-ban egyik latin nyelvű költeményében alkotta meg. Mivel a korban sem tudták, hogy hol alakult ki a betegség, a népek mindig az ellenség nevét ragasztották a kór elé, például Németalföldön spanyolbetegség, míg a törökök keresztény kórként említették, ám előfordult a buja- vagy az Ámor-kór elnevezés is.
A friss betegek száma az 1940-es évekre jelentősen lecsökkent, miután a penicillin széles körben elérhetővé vált. Feltételezések szerint csak 1999-ben a szifilisz még mindig mintegy 12 millió embert fertőzött meg.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
26. Nagyhatalmi konfliktusok 1618–1820 között
VI. Nemzetközi konfliktusok és együttműködés
- A legitimitás elvére épült a Napóleon legyőzése után Bécsben megszabott új európai rend
- A trónt is szeretői segítségével szerezte meg a kegyencek cárnője, Nagy Katalin
- Bár sokan a halálát kívánták, valószínűleg mégsem mérgezés lett Napóleon veszte
- Hogyan kerültek franciák vagy éppen magyarok az amerikai függetlenségi háború csatatereire?
- Ifjúkorában édesapja halálra ítélte Nagy Frigyest, helyette azonban legjobb barátját végezték ki
- Miért hisszük úgy, hogy Napóleon alacsony volt?
- Miért raboltatott el Napóleon két pápát is?
- Bekerítő manővere miatt fölényesen nyerte Napóleon a „három császár csatáját”
- Lépésről lépésre falták fel Lengyelországot szomszédai a kora újkorban
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött 2024.11.20.
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco 2024.11.20.
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein 2024.11.20.