10 tény az úszás történetéről
2019. szeptember 19. 08:21 Múlt-kor
Korábban
1. Bár emberszabású őseink gyakran vizek mentén éltek, és a tudósok már megalkották a vízimajom-elméletet is, elődeink alapjában véve a gyaloglásra és nem a sokkal több energiát igénylő úszásra, teremtettek.
2. A gróf Almásy László által 1933-ban felfedezett, Délnyugat-Egyiptomban található „Úszók Barlangjában” lévő 10 ezer éves sziklafestmények a legkorábbi ismert úszásábrázolások.
3. A középkori Európában az emberek legnagyobb része nem tudott úszni, így a vízbefulladásos balesetek az egyik leggyakoribb halálozási okok között szerepeltek.
4. Az úszás még a koraújkor hajnalán is veszélyes tevékenységként volt elkönyvelve, így az 1530-as években a német és angol iskolák, egyetemek diákjainak megtiltották, hogy gyakorolják azt. A szabály megszegőit egyes intézményekben szigorúan megbüntették: a vízbe ereszkedők vesszőzést kaptak. Egyes helyeken a vízbefúltakat is megvesszőzték.
5. Az ellenséges légkörben azért akadt némi reménysugár. Egy német nyelvészprofesszor, Nicolaus Wynmannus megelégelte a gyakori vízbefúlásokat, és Európában elsőként 1538-ban egy könyvet jelentetett meg az úszásról.
6. A 18. század végén forradalmi változások zajlottak Európában. Az úszásra már úgy tekintettek, mint a test edzésének egyik formájára, így a hadseregekben és az iskolákban is elkezdték az oktatását. A franciák léptek először: 1787-ben a tengerészkiképzés részévé tették az úszásoktatást.
7. Nagy-Britanniában a 19. század első felében a mellúszás volt az egyetlen elfogadott úszásnem. Ezt is úgymond „klasszikus módon” gyakorolták: a derék britek nem merítették fejüket a víz alá.
8. A brit közvéleményt gyakorlatilag sokkolta egy 1844-ben Londonban tartott úszóverseny, amelyen amerikai őslakosok is részt vettek. Az egyik indián gyorsúszásban úszva gyakorlatilag leiskolázta a mellúszásban versenyző hazaiakat. A brit sajtó, a szokatlan úszásnemet barbár mozgásformának bélyegezve, nem ünnepelte a győzteseket.
9. Az úszás már az 1896-ban Athénban rendezett első olimpiai játékok programjai között is szerepelt. Az úszók négy versenyszámban versenyeztek (ekkor még csak férfiak). Az úszás első olimpiai aranyérmét a százméteres gyorsúszásban diadalmaskodó Hajós Alfréd szerezte.
10. A La Manche csatornát elsőként az angol Matthew Webb úszta át 1875-ben. Webb kevesebb mint 22 óra alatt teljesítette mellúszásban a Dover és Calais közötti 34,2 kilométeres távot.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
tavasz
Múlt-kor magazin 2015
- Amikor egy tulipánhagymáért luxuslakást lehetett venni
- Így lett Kassa csehszlovák város
- Tíz nagy győzelem a halál fölött
- A modern remetekirályság
- Így tanították Horthyt a 2. világháború után
- A kerti szajha
- Kolozsvár román megszállása
- Az újra megtalált munkásnő
- Trianon előtt - határon túl: megjelent a Múlt-kor tavaszi száma
- Egyedi humorával nyűgözte le a közönséget Latabár Kálmán 18:05
- Macbeth, a tragikus hős és VI. Jakab, a boszorkányos király 16:05
- A protestánsok sérelmei vezettek az első defenesztrációhoz Prágában 15:05
- Az aszódi Podmaniczky–Széchényi-kastély 10:35
- Megpecsételte Napóleon sorsát a végzetes oroszországi hadjárat 09:50
- Saját országának nevét is megváltoztatta Mobutu, Zaire elnöke 09:05
- Utolsó pillanatáig nevettetett Harry Einstein, a nagy komédiás tegnap
- A politikai rendőrség még a szabadságharc után is veszélyesnek tartotta Mindszenty Józsefet tegnap