10 tény a Mona Lisáról
2021. december 23. 07:40 Múlt-kor
1911-ban a Mona Lisát ellopták a Louvre-ból. A tolvaj az intézmény korábbi alkalmazottja, bizonyos Vincenzo Peruggia volt, aki zárás után bennmaradt a párizsi múzeumban, majd amikor az kiürült, egyszerűen kivette a festményt a keretéből és másnap az összetekert Mona Lisával a köpenye alatt kisétált az intézmény kapuján.
Korábban
1. Leonardo da Vinci Mona Lisájának rengeteg hódolója akadt. A rajongóknak a Louvre még egy külön postaládát is felállított, ahová a reneszánsz hölgyemény igéző mosolyától megrészegültek bedobhatták szerelmes leveleiket.
2. A Leonardo világhíres festményén látható Mona Lisának keresztelt úrhölgy a kutatások szerint Firenzéből származott és a Lisa del Giocondo névre hallgatott.
3. A Mona Lisa szemöldök és szempillák nélkül tekint a Louvre-ba özönlő látogatókra. Egyesek szerint a 16. század elején a női szépségideált a szempilla és szemöldök nélküliség jellemezte, Leonardo pedig rögzítette a korabeli divatot.
4. 1911-ban a Mona Lisát ellopták a Louvre-ból. A tolvaj az intézmény korábbi alkalmazottja, bizonyos Vincenzo Peruggia volt, aki zárás után bennmaradt a párizsi múzeumban, majd amikor az kiürült, egyszerűen kivette a festményt a keretéből és másnap az összetekert Mona Lisával a köpenye alatt kisétált az intézmény kapuján.
5. Miután lebukott, Peruggia hazafias indokkal magyarázta tettét, mondván, hogy ő csak visszaszerezte Olaszországnak az egyik nemzeti kincsét, amelyet Napóleon tulajdonított el több mint száz évvel ezelőtt.
6. Peruggia tévedett, mert a festményt ugyan valóban a franciák szerezték meg, de teljesen legális úton. I Ferenc francia uralkodónak (1494-1547) ugyanis megtetszett a rejtélyesen mosolygó hölgy és megvásárolta a műremeket, amelyet bő két évszázaddal később Napóleon is megörökölt. A császár a hálószobája falán csodálta a Mona Lisát.
7. Miután 1914 januárjában visszakerült Párizsba, a Mona Lisa valóságos divatdiktátorrá vált. A párizsi nők sárga színű púdert kentek arcukra és nyakukra, utánozva annak aranyos színezetű bőrét. Egyesek arcizmaikat edzve a tükör előtt próbáltak, hogy minél élethűbben próbálják meg felvenni a Mona Lisa világhíres mosolyát.
8. Leonardo festménye tulajdonképpen csak az 1911-es lopás után vált igazán a „popkultúra” részévé és a néptömegek csodálatának tárgyává. Bár a rajongás már a 19. század közepén kezdődött, de ekkor még a Mona Lisa csak egy szűk, a művészetek iránt fogékony réteg érdeklődését keltette fel.
9. A híres 1911-es lopás után a műremeknek további traumákat kellett túlélnie. Az 1956-os év katasztrofálisra sikerült, ugyanis egy őrült savat öntött a képre, majd később egy bolíviai férfi kővel hajította meg a Mona Lisát.
10. Napjainkban átlagban évente 6 millió ember látogat a Louvre-ba, hogy megnézze a reneszánsz műremeket.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
tél
Múlt-kor magazin 2013
- Shakespeare elveszett világa
- Bájitalok a régmúltból
- Grace Kelly és Rainier: monarchia á la Hollywood
- Che Guevara Hollywoodban és a vasfüggöny mögött
- Domján Edit-Szécsi Pál: egy szerelem tíz hónapja
- Magyar űrhajósok a zűrben
- A Tenkes kapitánya
- Garibaldi magyar parancsnoka
- Az évszázad magyar műkincsrablása
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila 19:05
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 17:44
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra 14:20
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla 09:50
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére 09:05
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött tegnap
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco tegnap
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein tegnap