10 tény a kaliforniai aranylázról
2020. július 22. 12:59 Múlt-kor
Korábban
1. Az 1848 és 1855 között zajló kaliforniai aranyláz számos mélyreható eredménnyel járt: többek között ennek a folyamatnak köszönhető a terület őslakos népességének szinte teljes kiirtása, az Egyesült Államok 31. államának megszületése és a térség igen intenzív gazdasági növekedése.
2. Kalifornia sorsa egy James Wilson Marshall nevű asztalosnak köszönhetően fordult meg, aki 1848. január 24-én a nemrég még Mexikó uralta Río de los Americanos (későbbi neve: America) folyó mentén, Coloma közelében egy aranyrögre bukkant (miközben megbízója, John Sutter számára kereste a létesítendő fűrészmalom ideális helyét), beindítva ezzel az USA addigi történetének legnagyobb bevándorlási lázát.
3. Az „aranyvadászok” érkezése előtt a későbbi állam területén kevesebb mint 800 nem őslakos élt. Ez a szám 1855-re mintegy 300 ezerre emelkedett.
4. Az aranykeresőket a korszakban sokan „negyvenkilenceseknek” nevezték, ugyanis az aranyláz első teljes évében, 1849-ben érkeztek a legtöbben, mintegy 90 ezren a helyszínre.
5. A kincskeresők első hulláma a szomszédos Oregonból, a Hawaii-szigetekről, valamint Mexikóból, Peruból és Chiléből érkezett. Később számos kínai is igyekezett megtalálni a saját aranyrögét. Az európai amerikaiak, ázsiaiak, latin-amerikaiak között gyakoriak voltak az etnikai villongások.
6. Az amerikai-mexikói háború épphogy csak véget ért, Kalifornia 1848-ban még közel sem volt az USA teljes jogú tagja, ennek következtében a jogi rendszerek sem voltak kiforrottak, így az aranyra éhes tömegek közötti összezörrenések gyakran önbíráskodáshoz vezettek. Nem csupán egymásra lövöldöztek, hanem a földjeiket védő indiánokra is, egyes becslések szerint ezen néhány év alatt mintegy négyezer őslakost mészároltak le.
7. Az aranyásók között igen kevés nő volt: 1849-ben 40 ezer ember érkezett San Franciscóba, ám közöttük csupán ezer asszonyt lehetett találni. Ennek következtében a 49-esek a szexuális élvezetet gyakran férfitársaikkal találták meg.
8. A Fortuna által kedveltebb kalandorok akár fél év alatt annyit kereshettek, mint egy átlagos munkás 6-8 év alatt.
9. A legtöbb bevándorló igyekezte minimalizálni a költségeit, így ahelyett, hogy kibérelt volna egy kalyibát, vagy alapanyagokat vett volna egy ház felépítéséhez, szétszedte hajóját, amellyel érkezett, és abból húzta fel a viskóját. Ezért mondják sokan, hogy az eredeti San Francisco hajókból épült.
10. Az arany utáni kutatás temérdek higanyt emésztett fel, aminek nagy része a földbe került. Egyes szakértők szerint a higanyszennyeződés még tízezer évig lesz veszéllyel a környezetre, valamint az emberi egészségre.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
tél
Múlt-kor magazin 2014
- Elhagyott kastély a 19. századi "Chicagóban"
- Rembrandt, a titokzatos
- Híres történelmi csókok
- Ilyen volt Hitler magánélete egy hódolója szerint
- A budai zsidóság az oszmán hódoltság idején
- A Horthy-Hitler-találkozók históriája
- Meghökkentő múltbéli fogások
- A Horthy-kultusz és a magyar zsidóság
- Az életébe került a mexikói kaland Ferenc József öccsének
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap