10 tény a borotválkozás történetéről
2024. február 27. 17:50 Múlt-kor
Az első acélpengés, egyenes borotvakést 1680-ban dobták piacra az angliai Sheffield városában. Az egyenes borotva, amelyet gyakran „torokvágónak” is becéztek, egészen az 1950-es évekig nagy népszerűségnek örvendett.
Kép forrása: Wellcome Images / CC BY 4.0
Korábban
1. A férfiak manapság több mint 3000 órát töltenek borotválkozással életük során. Az arcszőrzetet már a történelem előtti időkben is próbálták kordában tartani őseink, akik élesített kovakövekkel, kagylóhéjjakkal, vagy éppen cápafogakkal tüntették el arcukról a borostát, avagy a nagyra nőtt szakállat.
2. Az ókori görög történetíró Plutarkhosz szerint, amikor a 25 éves Nagy Sándor Kr. e. 331-ben Perzsia meghódítására készült, megparancsolta katonáinak, hogy a sorsdöntő (gaugamélai) csata előtt borotválkozzanak meg, nehogy perzsa ellenfeleik a szakálluknál fogva megragadják őket.
3. Az ókori egyiptomiak ki nem állhatták a buja test- és arcszőrzetet. A szőrös, borostás embereket tisztátalannak tekintették. Bár az egyiptomi férfiak gondosan ügyeltek arra, hogy lehetőleg borotvált arccal járjanak, a fáraók gyakran hordtak állszakállat, amely a hatalmat, illetve a napistennel való kapcsolatot szimbolizálta.
4. A középkori Európában a szakáll és a csupaszra borotvált arc tekintetében az uralkodók határozták meg a divattrendeket. Az alattvalók, elsősorban az arisztokraták és a nemesek, gyakran követték uruk arcszőrzetének változását.
5. Az első acélpengés, egyenes borotvakést 1680-ban dobták piacra az angliai Sheffield városában. Az egyenes borotva, amelyet gyakran „torokvágónak” is becéztek, egészen az 1950-es évekig nagy népszerűségnek örvendett.
6. A csupasz, borotvált arc az 18. század közepén jött divatba Európában. A borotvák iránti keresletet az is növelte, hogy sokan borbély segítsége nélkül akartak megszabadulni arcszőrzetüktől.
7. Az „eredeti, borotválkozás utáni púder” megalkotása egy Temple Bar-i fodrász, bizonyos Richard Barnard érdeme volt, aki 1752-ben jelent meg termékével Nagy-Britanniában. A korabeli angol borbélyszalonok egyben drogériaként is működtek, ahol a vendégek borotválkozás utáni arcszeszeket és szappanokat is vásárolhattak.
8. Az eldobható borotvapengék a 20. század elején jelentek meg. Az amerikai üzletember és feltaláló King Camp Gillette 1903-ban mutatta be cserélhető pengével rendelkező borotváját az USA-ban.
9. Az emberek eleinte nem nagyon kapkodtak Gillette borotvája után, hiszen az üzletember 1903-ban csak 168 borotvapengét és 51 borotvát tudott eladni. A rá következő évben azonban „robbant a bomba”: a hirdetésnek és az „automatizált” gyártásnak köszönhetően ugyanis 90 884 borotva és 128 648 penge került eladásra.
10. A világon elsőként, az amerikai John F. O’Rouke 1898-ban szabadalmat nyújtott be az árammal hajtott borotvára. Az elektromos borotva újabb „evolúciós ugrására” 1930-ban került sor, amikor egy másik amerikai, bizonyos Jacob Schick katonatiszt szabadalmaztatta száraz elektromos borotváját, a mai modern elektromos borotvák ősét.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
28. A második világháború
VI. Nemzetközi konfliktusok és együttműködés
- Argentínában sem menekülhetett sorsa elől a „végső megoldás” végrehajtója, Adolf Eichmann
- Ciánkapszula és pisztoly vetett véget Hitler és Eva Braun másfél napos házasságának
- A bukott Duce maradványain vezette le háborús dühét az olasz nép
- A gyógyszeriparban, a közlekedésben és a számítástechnikában is óriási előrelépést hozott a II. világháború
- 1946-ban zárták be az utolsó, japán-amerikaiakat fogva tartó koncentrációs tábort
- Gránát elé vetette magát a brit katona, hogy megmentsen egy anyát és gyermekét
- Mindössze három fogolynak sikerült elmenekülnie a „nagy szökés” során
- Második világháborús tankot emeltek ki egy folyóból a Fülöp-szigeteken
- Olaszország átállása adta meg a löketet Magyarország német megszállásához
- Életének tíz évét áldozta Mozart műveinek rendezésére Ludwig Ritter von Köchel tegnap
- Lincolnék ellentmondásos házassága tegnap
- Egy verekedésnek köszönhette jellegzetes mosolyát Humphrey Bogart tegnap
- Halaszhatatlan üzleti tárgyalás miatt nem szállt fel a Titanicra a drótnélküli távíró feltalálója, Guglielmo Marconi tegnap
- Gyanús körülmények között hunyt el az utolsó Árpád-házi király tegnap
- Raszputyin a sátán szolgája tegnap
- Pillanatok a jeges pokolból – fényképek és levelek a Don-kanyarból 2025.01.13.
- Életmentő Bibliák, frontkarácsony és katonai taxik – az első világháború különös történetei 2025.01.13.