„Uraim, ez nem béke, ez húsz évre szóló fegyverszünet!”
2015. február 5. 13:07
A Tranzit.hu Közhasznú Egyesület kétnapos, aktív részvételt kívánó történelmi workshopot szervez középiskolai történelemtanárok számára, amely az első világháborút lezáró békeszerződéseket játssza újra.
Az egyesület a 2015-ös év folyamán nemzetközi együttműködés részeként valósítja meg az Emlékek háborúja című programsorozatot (kurátorok: Hegyi Dóra és László Zsuzsa), amely az emlékezetpolitika és a közösségi történelmi emlékezet összefüggéseit vizsgálja a trianoni békeszerződés esetéből kiindulva. Ennek a programsorozatnak az egyik első fontos mérföldköve a békeszerződés újratárgyalásáról szóló tervjáték, amelyet majd egy nemzetközi konferencia követ 2015 májusában.
A berlini Collegium Hungaricum 2014 májusában a német planpolitik csoport közreműködésével többnapos konferenciát szervezett európai országokból érkező 30 fiatal számra, angol nyelven. A program során először eljátszották a Párizs környéki béketárgyalásokat (Versailles, St. Germain, Trianon) a megadott anyagok alapján, viszonylagos történelmi hűséggel, de mindenkinek a sajátjától eltérő nemzetet kellett képviselnie. Utána újratárgyalták a békeszerződéseket, nyitott végkimenettel, arra koncentrálva, hogy a központi hatalmak érdekeinek figyelembevételével meg lehetett-e volna teremteni egy stabilabb európai politikai rendet. (Készült erről egy rövidebb, 7 perces és egy hosszabb, 33 perces videó angolul.)
Ezt a programot adaptálják most magyar nyelven, középiskolai történelemtanárok részvételével. A szervezők a tervjáték lebonyolításával olyan kérdésekre keresik a választ, hogy a magyar társadalomban mind a mai napig hogyan vonódnak be az érzelmek az eseményekre való emlékezésbe. Milyen következménye van annak, hogy ez a - Magyarország számára tragikus - történelmi esemény évtizedeken át nem vált nyilvános társadalmi viták tárgyává. A tabuizált elhallgatás és a politikai kisajátítás okán a trianoni békeszerződés traumaként öröklődött át a következő generációk számára.
A szervezők vállalkozó kedvű történelemtanárokat keresnek, akik szívesen eljönnek egy kétnapos workshopra, készek belehelyezkedni más nemzetek érdekképviseletébe és érvelni az érdekükben, illetve kíváncsiak egy alternatív történelmi végkifejletre a béketárgyalások kapcsán.

A tervjáték Budapesten lesz, 2015. április 17-18-án (péntek-szombat), az egyesület a vidéki résztvevők számára biztosítja az utazási és a szállásköltséget.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


1956
- Megfigyelték és jelentettek róla, de visszatérhetett a színpadra a forradalmár tehetség, Sinkovits Imre
- Politikai kérdés is volt Budapest mielőbbi helyreállítása a forradalom után
- Sok magyar menekült az Egyesült Államokban töltötte 1956 karácsonyát
- Medencében vettek revansot a magyar vizilabdázók a forradalom leveréséért
- A karhatalmi egyenruhásokat is megbénította az 1956-os budapesti nőtüntetés résztvevőinek bátorsága
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila
- Gerillaharcot vívtak a mecseki láthatatlanok a szovjetek ellen
- Kádárék közönséges bűnözőknek igyekeztek beállítani az 1956-os forradalom résztvevőit
- Három napot kért Konyev marsall a magyar forradalom leverésére
- Római kori tömegsírt fedeztek fel Bécsben 10:14
- Amikor a múltunk szuvenírré válik: a régészet feketepiaca 09:31
- Nő a trónon: Tauszert és Egyiptom utolsó próbálkozása az egységre 08:13
- 10 érdekesség a kártyajáték múltjáról tegnap
- Tiltott falatok: a sertéshús-tabu vallási és kulturális gyökerei tegnap
- Különleges kelta tőrre bukkantak Lengyelországban tegnap
- Kivétel nélkül mindenkin segített „a szegények püspöke” tegnap
- Olaszok a két világháború közötti Magyarországon tegnap