Végre megoldódott a 8500 éves csontváz rejtélye
2015. június 19. 13:00 MTI
Észak-Amerika ma élő modern őslakosainak DNS-ével mutat egyezéseket a mintegy 8500 éve élt kennewicki ember maradványainak örökítőanyaga. Ezzel évek óta tartó vita zárulhat le az indiánok és az amerikai hatóságok között.
Korábban
A férfi csontvázából vett minta a legtöbb egyezést a ma élő észak-amerikai őslakosokkal mutatta - írta egy nemzetközi szakértői csoport csütörtökön a Nature című szaklapban bemutatott tanulmányában. A csendes-óceáni, északnyugati régióban élő törzsek évek óta hiába követelték "ősatyjuk" csontvázának átadását, hogy saját szertartásaiknak megfelelően eltemethessék.
A vita 1996-ig nyúlik vissza, amikor két férfi a Washington államban lévő Kennewickben emberi csontokra bukkant. Az ezt követő kutatások során a csontváz 90 százalékát rekonstruálták, korát 8500 évben határozták meg. A kutatók a kennewicki embernek nevezték el a legalább negyven évet élt, 170 centiméter magas férfit. Ez az egyik legidősebb és legteljesebb csontváz, amelyet Észak-Amerikában felleltek.
Tudományos vélemények alapján 2004-ben egy bíróság úgy döntött, hogy a férfi nem nevezhető egykori amerikai őslakosnak. Ezt a csontok formája és sajátosságai alapján állapították meg, ezek ugyanis az antropológusok szerint sokkal jobban hasonlítanak a csendes-óceáni szigetlakókéhoz, japán vagy polinéz lakosokhoz.
Ezzel a véleménnyel állította szembe DNS-tesztjeinek eredményeit a dán természettudományi múzeum két kutatója által vezetett szakértői csoport. Ehhez a tudósok 200 milligramm DNS-anyagot vettek le a csontváz egyik karcsontjából, majd összehasonlították az egész világból származó DNS-információit tartalmazó adatbankkal.
"Úgy találtuk, hogy a kennewicki férfi az amerikai modern indiánokhoz jobban hasonlít, mint a világ bármely más népcsoportjához" - állapították meg a tudósok. Meghatározásuk szerint különösen szoros a rokonság a 8500 éves csontváz és a Colville rezervátum lakosai között. Itt él azon öt törzs egyike, amelyek igényt formálnak a csontvázra.
Az amerikai jog szerint a csontok senkinek sem képezhetik a konkrét tulajdonát, de létezik egy törvény, amely az amerikai őslakosok sírját védi. Jelenleg az amerikai hadsereg gyakorol ellenőrzést a csontok felett, mert azokat állami területen találták. A leleteket egy seattle-i múzeumban őrzik, de nincsenek közszemlére téve.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
ősz
Múlt-kor magazin 2015
- Amikor a „kis munka” 33 hónapot jelentett - ondi kényszermunkások a Szovjetunióban
- Megaláztatás Szibériában - magyar nők a Gulágon
- Magyar sorsok a Gulágon: megjelent a Múlt-kor őszi száma
- Ondi kényszermunkások a Szovjetunióban
- A támogatott, a tűrt és a tiltakozó Lengyel József
- Rudolf, a trónörökös halála
- A csalogány és a csalogányvadászok
- Marie Curie és a „rádiumlányok”
- Kivégzésük előtt mondták
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött 2024.11.20.
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco 2024.11.20.
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein 2024.11.20.