Tudományos kísérletekre használják fel a Halál Angyala maradványait
2016. március 24. 08:35 Múlt-kor
Korábban
A náci hóhér második élete
Mengele auschwitzi haláltáborban végzett tevékenysége közismert: 1943-tól fogadta a rabokat, kesztyűben és fehér köpenyben várta az emberszállítmányokat, és döntött arról, hogy kinek van joga élni és kinek nem. Előbbiek orvosi kísérleteihez szolgáltak alanyként, míg a halálra ítélteket kivégzésük után felboncolta. Főként az ikrek érdekelték: háromezrükön folytatott kísérleteket, melyeket közülük végül csak 285-en élték túl. Laboratóriumában, Auschwitz 10-es blokkjában rendszeresek voltak az altatás nélkül végzett operációk, csonkítások valamint a lepra- és tífuszbaktériummal történő oltások. Mengele keresztezett vérátömlesztéseket hajtott végre, emberek összevarrásával sziámi ikrek létrehozására tett kísérletet, szemükbe különféle folyadékokat csepegtetett, hogy megváltoztassa azok színét, kasztrálást, sterilizálást végzett, és embereket fagyasztott le.
Bár Mengelét 1945-ben az angol-amerikai csapatok letartóztatták, és Auschwitz felszabadítása után börtöntáborba zárták, nem tudták azonosítani, mert – az SS többi tagjával ellentétben – Mengele nem tetováltatta karjára vércsoportját. Szabadulását követően Olaszországba ment, ahol magát dél-tirolinak kiadva új útlevelet kapott, majd az argentin titkosszolgálat segítségével 1949. július 28-án hajóra szállt Argentína felé, ahol egy évtizeden át a saját nevével élt – igaz, túl sok munkát nem kapott, és főként abortuszműtéteket hajtott végre.
Az izraeli titkosszolgálat, a Moszad ügynökeinek 1960-ban Adolf Eichmann-nal egyetemben – akit elraboltak, Izraelben perbe fogtak és két évvel később kivégeztek – Mengelét is sikerült azonosítani, a náci doktornak azonban hűlt helyét találták, miután 1959-ben előbb Paraguayba, majd egy évvel később Brazíliába szökött. Ezt követően közel húsz éven át, egészen haláláig Sao Paulo állam különböző településein élt. A magát német családoknál meghúzó Mengele átlagos életet élt: kerti partikra és különböző ünnepségekre járt. A Halál Angyala megvetette a brazilokat. Naplóiból tudjuk, hogy úgy vélte, a dél-amerikai ország lakói „félállati” lények.
Az 1960-as években Mengele egykori áldozata, Cyrla Gewertz éppen egy kis brazil városban, Serra Negrában nyaralt, amikor megtudta, hogy a náci orvos a szomszédságában lakik. Amikor megtudta, hogy a városban lakik egy Mengele nevű férfi, azonnal elhagyta Serra Negrát. Gewertz öt testvérét, szüleit és több rokonát is elvesztette Auschwitzban. Őt magát Mengele arra kényszerítette, hogy forró vízben fürödjön meg, amitől kihullott a haja, és komoly bőrkárosodást is szenvedett. Amikor a kislány szóvá tette, hogy túl forró a víz, a Halál Angyala megfenyegette: ha nem marad csöndben, megöli. Az „orvos” ezt követően a forró vízből hideg vízbe tette át a gyermeket. Az idős túlélő hozzátette, hogy egy alkalommal szemtanúja volt, amint a hóhér dühében egy újszülöttet vágott a plafonhoz. „Azt a sok embert gondolkodás nélkül ölte meg. Halálom napjáig velem fog élni a neve” – mondta Cyrla Gewertz.
A náci hóhér fia, a Münchenben ügyvédként dolgozó Rolf 1986-ban, a Phil Donahue Show-ban bevallotta, hogy 1977-ben, két évvel annak halála előtt meglátogatta az apját. Annak ellenére, hogy a nevét Jenckelre változtató fiú sohasem árulta volna el apja hollétét, nem volt hajlandó szülei maradványainak eltemetésére. A fiának írt levelekben kifejtette: depressziós amiatt, hogy egy általa megvetett országban kell élnie, és hogy kacérkodik az öngyilkosság gondolatával.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
tavasz
Múlt-kor magazin 2010
- Az igazi Trebitsch
- Magyarországi gyász Sztálinért: "Meghalt mélységes megrendelésre"
- Romkert: egy Vas megyei kastély kálváriája
- Két magyar motoros kalandjai a Föld körül
- A kannibál gróf kalandjai
- Március 15. vagy április 11.? Egy nemzeti ünnep viszontagságai
- Hidegre tett konfliktus: harc az Antarktiszért
- Hogyan vált a házastársi erőszak bűncselekménnyé?
- A heraldikai káposzta története Ambrus Lajos tolmácsolásában
- Ritka Caravaggio-festményt állítottak ki Rómában 11:20
- Már az első percben gólt rúgott az Aranycsapat az évszázad mérkőzésén 08:20
- Máig nem derült fény a hírhedt géprabló, „D. C. Cooper” kilétére tegnap
- Egyedi humorával nyűgözte le a közönséget Latabár Kálmán tegnap
- Macbeth, a tragikus hős és VI. Jakab, a boszorkányos király tegnap
- A protestánsok sérelmei vezettek az első defenesztrációhoz Prágában tegnap
- Az aszódi Podmaniczky–Széchényi-kastély tegnap
- Megpecsételte Napóleon sorsát a végzetes oroszországi hadjárat tegnap