Tiziano műve lehet a 110 éve egy angol templomban őrzött festmény
2021. március 3. 14:06 MTI
Bebizonyosodni látszik, hogy Tiziano műhelyében készült egy brit templomban őrzött festmény. Ronald Moore művészettörténész az utolsó vacsorát ábrázoló alkotás egyik apostolának arcképében magát a 16. századi olasz festőt, a képen szereplő egyik kancsón pedig a művész aláírását fedezte fel.
Korábban
Egy 110 éve egy brit templomban őrzött festményről most bebizonyosodhat, hogy valóban Tiziano műhelyében készült. Ugyanis egy művészettörténész magát Tizianót vélte felfedezni, ráadásul a festményen helyet kapó egyik kancsón pedig a festő aláírását. A 3,8 méteres kép 110 éve díszíti a nyugat-angliai, herefordshire-i Ledburyben lévő Szent Mihály és Minden Angyalok templomát.
Eredetileg úgy gondolták, hogy a festményt Polidoro da Caravaggio kezdte, és Tiziano, Tintoretto vagy műhelyük csapata fejezte be. Amikor azonban Ronald Moore művészettörténész három évvel ezelőtt elvitte a képet restaurálni, Tiziano nevét találta az egyik kancsóra írva.
Moore elemzése szerint a festmény Tiziano műhelyében készült mintegy két évtized alatt. A templom plébánosa, Keith Hilton-Turvey nagy örömmel fogadta a hírtm, és elmondta, hogy ő nem látta a feliratot, pedig elég régóta nézi a képet, úgyhogy a szakértő biztosan nagyon alapos elemzést végzett.
Moore szerint az egyik apostol arcában pedig a fiatal Tiziano ismerhető fel. Összehasonlítva a művész 1567-es portréjával, látható az azonosság, amelyet számítógépes vizsgálatok is megerősítettek.
„A profil, a fülek, a szemek, az orr, mind megegyeznek” – mondta Moore, aki szerint Az utolsó vacsorá-ra az arcképet nem maga Tiziano festette, hanem fia, Orazio Vecellio 1576-ban. Moore talált egy 1775-ben – a festmény korábbi tulajdonosa, John Skippe által – írt levelet, amelyben a műgyűjtő kifejtette, hogy egy velencei kolostor megbízásából készült az alkotás.
Az oxfordi végzettségű Skippe úgy vélte, hogy Tiziano legjobban fennmaradt képét szerezte meg. A festményt 1909-ben a műgyűjtő leszármazottai ajándékozták a templomnak, ekkorra azonban eredete és Tizianóhoz való kötődése a feledés homályába veszett.
A felfedezés után a festmény, amelynek értékét egyelőre nem határozták meg, továbbra is a templomban marad, hogy a hívek megcsodálhassák. A lopásgátló biztonsági intézkedéseket már meghozták. Tiziano egyik korábbi festménye 16,88 millió dollárért (5,1 milliárd forintért) kelt el a Sotheby's aukciósház egyik New York-i árverésén 2011-ben.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
ősz
Múlt-kor magazin 2015
- Amikor a „kis munka” 33 hónapot jelentett - ondi kényszermunkások a Szovjetunióban
- Megaláztatás Szibériában - magyar nők a Gulágon
- Magyar sorsok a Gulágon: megjelent a Múlt-kor őszi száma
- Ondi kényszermunkások a Szovjetunióban
- A támogatott, a tűrt és a tiltakozó Lengyel József
- Rudolf, a trónörökös halála
- A csalogány és a csalogányvadászok
- Marie Curie és a „rádiumlányok”
- Kivégzésük előtt mondták
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött 2024.11.20.